Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 28/05/2023 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

W średniowieczu kwitły do czasu, aż… Zobacz ruiny irlandzkich klasztorów [zdjęcia]

Muckross Abbey

Daviddphotos | CC BY-SA 4.0

Lucien de Guise - 24.03.21

Wspaniałe irlandzkie klasztory na początku średniowiecza były rajem dla nauki. Prosperowały świetnie, aż stały się ofiarami własnego sukcesu. Poznaj ich pozostałości.

Irlandzkie klasztory rozkwitały, jeszcze zanim do Anglii na dobre dotarło chrześcijaństwo. Często budowano je w odległych lub niedostępnych miejscach, by pozwalały uciec od zgiełku świata. Irlandzkie wspólnoty religijne stały się miejscem, do którego zwrócił się świat. Były rajem miłosierdzia i nauki na początku średniowiecza, a później prosperowały jeszcze lepiej.

Kliknij tutaj, aby uruchomić pokaz slajdów
Czytaj także:
Historia o tym, jak relikwie św. Walentego trafiły do Irlandii

Irlandzkie klasztory

Jednak już 1500 lat temu irlandzkie klasztory stały się ofiarami własnego sukcesu. Najpierw Wikingowie, a potem Anglicy napadali na nie ze względu na ich bogactwo. Niekiedy całkowicie je niszczyli. Ci rabusie byli jednak niczym w porównaniu ze zniszczeniem, jakie nastąpiło w XVI w.

Henryk VIII „rozwiązał” każdy dom zakonny w Anglii i tyle wspólnot, ile tylko zdołał w Irlandii. To, co nie zostało zniszczone przez króla Henryka, uległo zniszczeniu sto lat później za sprawą Olivera Cromwella.

Miejscowi irlandzcy właściciele ziemscy starali się uchronić mnichów, zakonnice i zakonników przed krzywdą. Niekiedy uniemożliwiali zniszczenie klasztornych budynków. Niewiele jednak można było zrobić, by zachować zawartość tych (często ogromnych) konstrukcji. Wielkie biblioteki i klasztorne zbiory sztuki zostały splądrowane lub spalone. Do dziś przetrwała zaledwie niewielka część tych wspaniałości.


ŚWIĘTY PATRYK

Czytaj także:
Święty Patryk: człowiek, który podbił Irlandię dla Jezusa
Czytaj także:
Ta irlandzka rodzina zachwyca miliony ludzi muzycznym talentem! [wideo]


Pomnik w Irlandii i przedstawiciel plemienia Chocktaw

Czytaj także:
Jak Indianie (z)rzucili się na pomoc Irlandczykom?

Tags:
Irlandiaklasztor
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail