Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 03/10/2023 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Święty Patryk: człowiek, który podbił Irlandię dla Jezusa

ŚWIĘTY PATRYK

Nheyob/Wikipedia | CC BY-SA 4.0

Elżbieta Wiater - 17.03.18

Święty Patryk – były irlandzki niewolnik, który miał odwagę przebaczyć, wrócić na wyspę i odpłacić dobrem za doznane cierpienie.

W 433 r. płynął do Irlandii po raz drugi. Wracał do kraju, w którym doświadczył wielu cierpień i upokorzeń jako niewolnik, ale nie po to, by się mścić. Ten, który jest Bogiem miłosierdzia, nakazał Patrykowi, by zaniósł swoim prześladowcom Ewangelię. I Patryk posłusznie ruszył z powrotem do miejsca, które kiedyś było dla niego czyśćcem.

la suite aprés cette publicité

SPOTKANIE MAŁŻEŃSKIE

Czytaj także:
Polskie rodziny na misjach. Zakładają Domowy Kościół w Irlandii

Św. Patryk i czyściec niewoli

Za pierwszym razem trafił na Zieloną Wyspę jako szesnastolatek. Porwali go irlandzcy piraci i sprzedali jednemu z wodzów plemiennych, a ten wysłał chłopaka do pilnowania stad owiec. Patryk miał wiele czasu na przemyślenia i modlitwę.

la suite aprés cette publicité

Odkrył, że był letni religijnie i że to właśnie nie podobało się Bogu. A przecież urodził się w Brytanii jako syn diakona i bliskiej krewnej św. Marcina z Tours – wydawałoby się, że idealna chrześcijańska rodzina!

la suite aprés cette publicité

Trzeba było jednak sześciu lat na zimnie, wietrze i w deszczu na północy Irlandii, w ciągłym zagrożeniu ze strony złodziei owiec i właściciela, do którego należał chłopak, by ten ostatni osiągnął duchową dojrzałość.

la suite aprés cette publicité

I kiedy Bóg uznał, że Patryk jest gotowy, zesłał sen, w którym nakazał młodemu mężczyźnie, by wyruszył szybko na plażę. Po przejściu 200 mil (ok. 320 km) znalazł na wybrzeżu, tym razem dla odmiany brytyjski okręt piracki i jego współziomkowie odwieźli go do Brytanii.

Opactwa i sny

Tu został mnichem. I tu znów, jak zapisał w swoim „Confessio”, miał sen. Zobaczył człowieka, który przybywał z Irlandii i niósł listy, z których jeden dał Patrykowi. Kiedy ten otworzył pieczęć, usłyszał głosy wołające po irlandzku: „O święty młodzieńcze, wróć do Erin i znów wędruj wśród nas!”. Przerażające wezwanie dla kogoś, komu Zielona Wyspa kojarzyła się tylko z upokorzeniem i bólem.

Jednak młody mnich przyjął to wyzwanie i… wyruszył do Galii, czyli na tereny współczesnej Francji. Tam w opactwie St. Germain spędził osiemnaście lat na studium, modlitwie i przygotowaniu do misji. To było potrzebne, jednak kiedy w latach trzydziestych V w. wylądował wraz z towarzyszami na Wyspie u ujścia rzeki Vantry, najcenniejsze okazały się umiejętności, które bp Patryk zawdzięczał swojej niewoli: znajomość języka, kultury, wierzeń i mentalności mieszkańców Irlandii.

la suite aprés cette publicité

Nie był pierwszym misjonarzem chrześcijańskim na wyspie, ale był pierwszym, który Ewangelię przekazywał jej mieszkańcom w ich rodzimym języku. Bóg największy dramat jego życia przemienił w źródło owocowania jego misji.

la suite aprés cette publicitéCzytaj także:
Rosyjskie prawosławie uznało kult św. Patryka i innych świętych katolickich

Podbój Zielonej Wyspy

Patryk nie niszczył pogańskich miejsc kultu, nie negował form oddawania czci (poza tymi, które były całkowicie sprzeczne z wiarą w Chrystusa) ani nie ingerował za bardzo w kalendarz świąt. Po prostu pokazał Irlandczykom, że chociaż po omacku, to jednak dobrze rozpoznają kierunek poszukiwań Boga. I zaproponował im chrześcijańską interpretację ich religii.

Prześladowali go druidzi, więzili wodzowie plemion, nienawidzili handlarze niewolników (Patryk bardzo jednoznacznie potępiał niewolnictwo jako sprzeczne z godnością człowieka). Wiele czasu spędził na podróżach misyjnych i równie wiele w więzieniach i na rozprawach sądowych.

Czynił też wiele cudów, chociaż największym chyba pozostaje to, że kiedy umierał czterdzieści lat po przybyciu do Irlandii, wyspa była w pełni zewangelizowana. Była usiana opactwami mnichów, szkołami i kościołami. Wraz z chrześcijaństwem przyszła edukacja, kultura piśmienna, mnisi przywieźli także dzieła rzymskich klasyków, przekształceniu uległa również struktura społeczna (znikł podział na kasty) i z epoki kamiennej Irlandczycy przeszli od razu do świata cywilizacji łacińskiej.

la suite aprés cette publicité

Kilkadziesiąt lat później mnisi irlandzcy ponownie przyniosą Słowo Boże na tereny Brytanii, która została w międzyczasie zalana pogaństwem. A w IX w. przyjadą do Galii, by tu ponownie zaszczepiać chrześcijaństwo i cywilizację. Historia zatoczy koło, a jego osią będzie były irlandzki niewolnik, który miał odwagę przebaczyć i odpłacić dobrem za doznane cierpienie.

Święty Patryk umarł w zapomnieniu, jednak bardzo szybko jego postać zaczęła obrastać legendami. Do naszych czasów zachowała się jego autobiografia, co świadczy o tym, że był kimś na tyle ważnym, że przekazywano ją przez wieki. Najwięcej jednak mówią o nim dzieła, które pozostawił.


ZBROJA

Czytaj także:
Modlitwa nazywana „pancerzem”: Broń mnie od diabłów, żądz i występków

Tags:
ewangelizacjaIrlandiaświęciWszyscy Świetni – Wszyscy Święci. Codziennie
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail