Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 29/03/2023 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Najpiękniejsze klasztorne ogrody w Polsce. A może tak wakacje szlakiem rajskich ogrodów?

KAMIEŃ POMORSKI

Krzysztof Chojnacki/East News

Jolanta Tokarczyk - 18.07.21

Latem, gdy szukamy odpoczynku, warto zajrzeć do wirydarza kojarzonego ze szczęśliwością i modlitwą. Ruszysz na wakacje śladem najpiękniejszych klasztornych ogrodów w Polsce?

Latem, kiedy szukamy odpoczynku, warto zajrzeć do wirydarza (z łac. gaj), czyli klasztornego ogrodu, kojarzonego ze szczęśliwością i modlitwą. Historycy podkreślają też drugą interpretację, nakreślonych cierpieniem wielkopiątkowych ogrodów oliwnych.

Wirydarze powstawały na planie kwadratu i prostokąta. Ideę kwadratu doceniał już św. Augustyn, widząc w nim symbol prawości. Przestrzeń wirydarza dzieliły na cztery kwatery krzyżujące się ścieżki. Miały symbolizować cztery cnoty kardynalne: sprawiedliwość, wstrzemięźliwość, męstwo i roztropność.

Klasztorne ogrody

Nieodłącznym elementem wirydarza jest centralna studnia lub fontanna (a czasami drzewo), skąd czerpano wodę – źródło życia. Wykorzystywana do nawadniania roślin, oznaczała też rzekę, która wypływa z biblijnego raju.

Roślinność klasztornych ogrodów ma również wiele znaczeń. Zielony bukszpan i bluszcz oznaczały życie wieczne, fiołek symbolizował pokorę, a lilia – niepokalane poczęcie Matki Boskiej. Krużganki wyrażały granicę między światem cielesnym i duchowym.

O znaczeniu klasztornych ogrodów świadczyły zapisy średniowiecznych zakonów. Reguły zakonne benedyktynów czy cystersów przewidują tworzenie wirydarzy na znak rajskiego żywota. Z czasem ogrody te rozpowszechniły się również przy dworach i pałacach.

Kliknij w galerię zdjęć, by poznać najpiękniejsze klasztorne ogrody w Polsce.

*Źródło: Krystyna Pudelska i Anna Mirosław, „Współczesne przestrzenie dziedzińców klasztornych i ich innowacyjne rozwiązania

Tags:
klasztorPolska
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail