Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 25/05/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Katskhi, mały klasztor na skale w Gruzji [zdjęcia]

KATSHKI GEORGIA

Andrei Bortnikau I Shutterstock

Domitille Farret D'Astiès - 24.04.19

Wznosi się na 40-metrowej skale niedaleko miejscowości Katskhi. Jest zadziwiający. Modli się w nim były skazaniec, a dziś mnich Maxime Qavtaradze.

Maxime Qavtaradze jest byłym skazańcem, który po wyjściu z więzienia nawrócił się, przyjął śluby zakonne i zamieszkał w odosobnieniu na szczycie wapiennej skały niedaleko miejscowości Katskhi w Gruzji. Na szczycie wzniesienia, na ok. 150-metrowej platformie, na której stoi kościółek i klasztor, mieszczą się trzy cele, piwniczka na wino i mur. Miejsce robi niesamowite wrażenie.

Katskhi – miejsce, gdzie można być blisko Boga

Katskhi odkryto na nowo w XX wieku. Według legendy stylici (czyli słupnicy, chrześcijańscy asceci z początków chrześcijaństwa, którzy w akcie dobrowolnej pokuty prowadzili życie w odosobnieniu, na słupach) przebywali w tym miejscu.

Wiek fundamentów kościółka wskazuje, że było to możliwe od 1000 roku aż do XIII wieku, potwierdza to też inskrypcja we wnętrzu w języku gruzińskim. Potem, po inwazji osmańskiej, zapomniano o wzgórzu, do czasu, aż w 1944 roku wspiął się na nie jakiś nieustraszony alpinista.

Sanktuarium zyskało drugie życie w latach 90., gdy zamieszkał tu Maxime Qavtaradze, który po odbytym wyroku postanowił wspiąć się na szczyt. Przyjął też śluby zakonne. Podjął się zadania odrestaurowania miejsca, zbudował mały domek i zamontował żelazną drabinę, po której dwa razy w tygodniu schodzi ze skały. Miejsce, gdzie współcześni stylici mogą być blisko Boga.
Czytaj także:
W Gruzji powstanie wyjątkowa cerkiew. Wotum pokutne za grzech aborcji


ANNUNCIATION

Czytaj także:
Niezwykłe freski Fra Angelico z cel klasztornych [galeria]


ADMONT LIBRARY

Czytaj także:
Najpiękniejsze klasztorne biblioteki na świecie [galeria]

Tags:
Gruzjaklasztor
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail