Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 24/06/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Rozbite witraże, wybite szyby, zdemolowana przestrzeń wokół krzyża. Ohydna dewastacja kościoła w Sieradzu

Akt wandalizmu w kościele parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sieradzu

Dariusz Piekarczyk/Polska Press/East News

Redakcja - 20.03.23

To już nie pierwszy raz w ostatnich latach, gdy świątynia została zaatakowana.

Do bulwersującego aktu wandalizmu doszło w nocy z 14 na 15 marca w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu. Dwaj młodzi mężczyźni rozbili zamontowanie niedawno witraże, wybili także kilka szyb i zdewastowali przestrzeń wokół ustawionego przy świątyni krzyża.

Personalia sprawców ataku zostały szybko ustalone przez miejscowych funkcjonariuszy, a oni sami zatrzymani. Wandalami okazali się być dwaj mężczyźni w wieku 24 i 29 lat. Swoje zachowanie tłumaczyli wypitym feralnej nocy alkoholem. Obaj byli dobrze znani funkcjonariuszom i wchodzili wcześniej w konflikty z prawem.

W toku śledztwa okazało się, że tej samej nocy sprawcy dopuścili się złamania prawa jeszcze kilkukrotnie. Najpierw z jednego z marketów ukradli markowy alkohol o wartości ok. 700 PLN, następnie zniszczyli cztery samochody, rower i drzwi do jednej z klatek schodowych.

Młodszemu z mężczyzn za czyn chuligański grozi 5 lat pozbawienia wolności. W przypadku starszego ze sprawców, z uwagi na czyn w warunkach recydywy, kara może zostać podwyższona.

Zobacz zdjęcia zniszczonych elementów kościoła w Sieradzu:

Kościół w Sieradzu ponownie zaatakowany

„Obiekt sakralny nikomu wadzić nie powinien. (…) Witraże w drzwiach zamontowano bodajże trzy lub cztery dni temu. Obawiam się, że to celowy atak na świątynię i że takich zachowań będzie coraz więcej, zwłaszcza po ostatnich wydarzeniach” – mówi w rozmowie z „Dziennikiem Łódzkim” Piotr Romek z działającej przy parafii wspólnoty Rycerzy Kolumba.

Rozmówcy portalu naszemiasto.pl, który poinformował o sprawie jako jeden z pierwszych, przypominają, że ubiegłotygodniowy atak to nie pierwszy akt wandalizmu wymierzony w sieradzką świątynię. W kwietniu 2021 r. dwóch innych młodych mężczyzn, również pod wpływem alkoholu, wybiło szyby w drzwiach kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Zniszczone wówczas witraże, teraz ponownie rozbite, odtworzone zostały dzięki ofiarności wiernych.

Tags:
alkoholprofanacjaprzestępstwo
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail