Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 03/10/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Chciał zbezcześcić Najświętszy Sakrament, „sparaliżowało” go spojrzenie Maryi

kradzież relikwii w opactwie w Arkansas

Subiaco Abbey | Facebook

Redakcja - 07.02.23

Nietypową relacją przestępcy z miejsca profanacji podzielili się amerykańscy policjanci...

Wielu naszych czytelników pamięta może falę oburzenia, jaka przetoczyła się przez media po profanacji, do której doszło 5 stycznia w opactwie benedyktyńskim w Subiaco (st. Arkansas, USA). Uzbrojony w kowalski młot 32-letni mężczyzna wkroczył do klasztornej kaplicy, po czym zaczął rozbijać ołtarz. Jak się okazuje, jego pierwotne zamierzenie było jeszcze bardziej bulwersujące…

la suite aprés cette publicité

Jak przekazał agencji CNA szeryf Jason Massey z hrabstwa Logan, celem wandala było zniszczenie tabernakulum i sprofanowanie Najświętszego Sakramentu. W jego realizacji przeszkodziła mu jednak… Matka Boża w znaku figury. Gdy bowiem 32-latek zamierzał się do otwarcia tabernakulum, jego wzrok „spotkał się” ze spojrzeniem Maryi. Wówczas mężczyzna zrezygnował ze swego zamiaru.

la suite aprés cette publicité

„Zdecydował, że po prostu nie może tego zrobić. Myślę, że w tym momencie poczuł, że to było złe” – stwierdził Massey. Prócz dewastacji, sprawca dopuścił się także kradzieży dwóch relikwiarzy, zawierających relikwie łącznie sześciu świętych, w tym św. Benedykta z Nursji. Na szczęście policjanci odnaleźli je w dobrym stanie.

la suite aprés cette publicité

Jak przekazali funkcjonariusze, 32-letni wandal znany jest z nadużywania substancji psychoaktywnych, zmaga się także prawdopodobnie z problemami psychicznymi. Również w momencie dokonywania swojego czynu pozostawać miał pod wpływem środków odurzających. W chwili zatrzymania tłumaczyć miał zaś, że Bóg kazał mu zabrać ukryte w ołtarzu kości Jezusa. Wskutek swoich działań mężczyzna usłyszał siedem zarzutów prokuratorskich.

la suite aprés cette publicité

W założonym w 1878 r. opactwie benedyktyńskim w Subiaco żyje obecnie 39 zakonników. Budynek klasztoru zamknięto dla odwiedzających na czas remontu po dokonanej dewastacji.

Tags:
MaryjaprofanacjaprzestępstwoUSA
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail