Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 16/09/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

„Każdy poczuje się jak w domu”. W Krakowie powstaje kawiarnia zatrudniająca osoby z zespołem Downa

W Krakowie powstaje Społeczna Kaffka - kawiarnia prowadzona przez osoby z zespołem Downa

Społeczna 21 - przedsiębiorstwo społeczne | Facebook

Julka i Monika na szkoleniu z baristą w kawiarni NIĆ. Kawiarnio-księgarnia

Katolicka Agencja Informacyjna - 11.01.23

„Lokal swoją wyjątkowość zawdzięcza wyjątkowym pracownikom, pełnym zapału, uśmiechu i miłości, którą obdarowujemy każdego, kto nas odwiedzi” – piszą jego pomysłodawcy.
Pomóż Aletei trwać!
Chcemy nadal tworzyć dla Ciebie wartościowe treści
i docierać z Dobrą Nowiną do wszystkich zakątków internetu.
Wesprzyj nas

Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne.
RAZEM na pewno DAMY RADĘ!

Kawiarnia «Społeczna Kaffka» to przestrzeń, gdzie tworzymy miejsca pracy dla dorosłych osób z zespołem Downa, przygotowując je do samodzielnej dorosłości oraz pomagając doskonalić ich umiejętności społeczne” – wyjaśnia w mediach społecznościowych krakowskie Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa “Tęcza”.

Pierwsza w stolicy Małopolski tego rodzaju placówka otworzyć się ma w połowie stycznia przy ul. Na Kozłówce 25. W kawiarni pracować będzie czwórka młodych ludzi z zespołem Downa: Monika, Julka, Szymek i Janek. Cała czwórka przeszła już szkolenia baristyczne w innych krakowskich kawiarniach. W nowo otwartym miejscu towarzyszyć im będą trenerzy pracy. Lokal będzie czynny codziennie od godz. 9.00 do 17.00.

“Nie mogę się już doczekać. (…) Jestem bardzo ciekawy jak to będzie wyglądać” – mówił niedawno jeden z przyszłych pracowników kawiarni, Szymon Grzech w programie “Hello Kraków”.

„Wierzymy, że tworzenie kolejnych takich miejsc przyczyni się do poprawy jakości życia naszych podopiecznych, a także poszerzy ich kompetencje” – tłumaczą pomysłodawcy powstania placówki.

“Kawiarnia jest dostosowana dla osób ze szczególnymi potrzebami. Istnieje możliwość wydzielenia przestrzeni dla osób ze spektrum autyzmu oraz jest to miejsce przyjazne dzieciom” – dodają. Lokal funkcjonować będzie w ramach prowadzonego przez “Tęczę” przedsiębiorstwa “Społeczna 21”.

Przedsiębiorstwo “Społeczna 21” powstało w 2017 r. Prowadzi m.in. foodtrucka i sklep z rękodziełem “Zręczne Drobiazgi”. Przedsiębiorstwo wszystkie zarobione środki przeznacza na rehabilitację osób z niepełnosprawnościami. Aktualnie “Społeczna 21” daje zatrudnienie 12 osobom z zespołem Downa.

Tags:
biznesKrakówniepełnosprawnośćzespół Downa
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail