Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 03/10/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

„Każdy poczuje się jak w domu”. W Krakowie powstaje kawiarnia zatrudniająca osoby z zespołem Downa

W Krakowie powstaje Społeczna Kaffka - kawiarnia prowadzona przez osoby z zespołem Downa

Społeczna 21 - przedsiębiorstwo społeczne | Facebook

Julka i Monika na szkoleniu z baristą w kawiarni NIĆ. Kawiarnio-księgarnia

Katolicka Agencja Informacyjna - 11.01.23

„Lokal swoją wyjątkowość zawdzięcza wyjątkowym pracownikom, pełnym zapału, uśmiechu i miłości, którą obdarowujemy każdego, kto nas odwiedzi” – piszą jego pomysłodawcy.

Kawiarnia «Społeczna Kaffka» to przestrzeń, gdzie tworzymy miejsca pracy dla dorosłych osób z zespołem Downa, przygotowując je do samodzielnej dorosłości oraz pomagając doskonalić ich umiejętności społeczne” – wyjaśnia w mediach społecznościowych krakowskie Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa „Tęcza”.

la suite aprés cette publicité

Pierwsza w stolicy Małopolski tego rodzaju placówka otworzyć się ma w połowie stycznia przy ul. Na Kozłówce 25. W kawiarni pracować będzie czwórka młodych ludzi z zespołem Downa: Monika, Julka, Szymek i Janek. Cała czwórka przeszła już szkolenia baristyczne w innych krakowskich kawiarniach. W nowo otwartym miejscu towarzyszyć im będą trenerzy pracy. Lokal będzie czynny codziennie od godz. 9.00 do 17.00.

la suite aprés cette publicité

„Nie mogę się już doczekać. (…) Jestem bardzo ciekawy jak to będzie wyglądać” – mówił niedawno jeden z przyszłych pracowników kawiarni, Szymon Grzech w programie „Hello Kraków”.

la suite aprés cette publicité

„Wierzymy, że tworzenie kolejnych takich miejsc przyczyni się do poprawy jakości życia naszych podopiecznych, a także poszerzy ich kompetencje” – tłumaczą pomysłodawcy powstania placówki.

la suite aprés cette publicité

„Kawiarnia jest dostosowana dla osób ze szczególnymi potrzebami. Istnieje możliwość wydzielenia przestrzeni dla osób ze spektrum autyzmu oraz jest to miejsce przyjazne dzieciom” – dodają. Lokal funkcjonować będzie w ramach prowadzonego przez „Tęczę” przedsiębiorstwa „Społeczna 21”.

Przedsiębiorstwo „Społeczna 21” powstało w 2017 r. Prowadzi m.in. foodtrucka i sklep z rękodziełem „Zręczne Drobiazgi”. Przedsiębiorstwo wszystkie zarobione środki przeznacza na rehabilitację osób z niepełnosprawnościami. Aktualnie „Społeczna 21” daje zatrudnienie 12 osobom z zespołem Downa.

Tags:
biznesKrakówniepełnosprawnośćzespół Downa
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail