Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 25/05/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

„Każdy poczuje się jak w domu”. W Krakowie powstaje kawiarnia zatrudniająca osoby z zespołem Downa

W Krakowie powstaje Społeczna Kaffka - kawiarnia prowadzona przez osoby z zespołem Downa

Społeczna 21 - przedsiębiorstwo społeczne | Facebook

Julka i Monika na szkoleniu z baristą w kawiarni NIĆ. Kawiarnio-księgarnia

Katolicka Agencja Informacyjna - 11.01.23

„Lokal swoją wyjątkowość zawdzięcza wyjątkowym pracownikom, pełnym zapału, uśmiechu i miłości, którą obdarowujemy każdego, kto nas odwiedzi” – piszą jego pomysłodawcy.

Kawiarnia «Społeczna Kaffka» to przestrzeń, gdzie tworzymy miejsca pracy dla dorosłych osób z zespołem Downa, przygotowując je do samodzielnej dorosłości oraz pomagając doskonalić ich umiejętności społeczne” – wyjaśnia w mediach społecznościowych krakowskie Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa „Tęcza”.

Pierwsza w stolicy Małopolski tego rodzaju placówka otworzyć się ma w połowie stycznia przy ul. Na Kozłówce 25. W kawiarni pracować będzie czwórka młodych ludzi z zespołem Downa: Monika, Julka, Szymek i Janek. Cała czwórka przeszła już szkolenia baristyczne w innych krakowskich kawiarniach. W nowo otwartym miejscu towarzyszyć im będą trenerzy pracy. Lokal będzie czynny codziennie od godz. 9.00 do 17.00.

„Nie mogę się już doczekać. (…) Jestem bardzo ciekawy jak to będzie wyglądać” – mówił niedawno jeden z przyszłych pracowników kawiarni, Szymon Grzech w programie „Hello Kraków”.

„Wierzymy, że tworzenie kolejnych takich miejsc przyczyni się do poprawy jakości życia naszych podopiecznych, a także poszerzy ich kompetencje” – tłumaczą pomysłodawcy powstania placówki.

„Kawiarnia jest dostosowana dla osób ze szczególnymi potrzebami. Istnieje możliwość wydzielenia przestrzeni dla osób ze spektrum autyzmu oraz jest to miejsce przyjazne dzieciom” – dodają. Lokal funkcjonować będzie w ramach prowadzonego przez „Tęczę” przedsiębiorstwa „Społeczna 21”.

Przedsiębiorstwo „Społeczna 21” powstało w 2017 r. Prowadzi m.in. foodtrucka i sklep z rękodziełem „Zręczne Drobiazgi”. Przedsiębiorstwo wszystkie zarobione środki przeznacza na rehabilitację osób z niepełnosprawnościami. Aktualnie „Społeczna 21” daje zatrudnienie 12 osobom z zespołem Downa.

Tags:
biznesKrakówniepełnosprawnośćzespół Downa
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail