Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 25/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

„Trenowałem ciężko, codziennie, non stop”. Polacy biją rekordy na pływackich mistrzostwach świata osób z zespołem Downa

Sebastian Ślósarczyk i Jagoda Litner - pływacy z zespołem Downa

AthleteDown21 (@AthleteDown.SebastianSlosarczyk); Jagoda Litner (@jagoda.litner) | Facebook

Fundacja Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie - Redakcja - 28.10.22

Ponad jedenaście kilometrów przepłynęli reprezentanci Polski na Mistrzostwach Świata w Pływaniu Osób z Zespołem Downa 2022. Każdy z nich pobił swoje rekordy życiowe i znacząco wspiął się w rankingu najlepszych na świecie pływaków z trisomią 21 chromosomu.

W mistrzostwach, które odbyły się w dn. 15-23 października 2022 r. w portugalskiej Albufeirze, uczestniczyło łącznie 163 zawodników z 23 krajów, w tym dziesiątka biało-czerwonych. Polacy startowali w zmaganiach w stylach: dowolnym, grzbietowym, klasycznym, motylkowym i zmiennym, na dystansach od 50 do 800 m. Uczestniczyli w 63 biegach indywidualnych i 7 sztafetowych.

Jedna zawodniczka i… siedem rekordów świata

Jednym z pływaków, którzy portugalskie zawody mogą zaliczyć do szczególnie udanych, jest 24-letni Sebastian Ślósarczyk z Czerwionki-Leszczyn. Na dystansie 200 metrów stylem motylkowym zajął on drugie miejsce, zdobywając tytuł wicemistrza świata.

„To dla mnie totalny szok, bardzo się cieszę, że udało mi się skończyć te zawody na drugim miejscu. Trenowałem ciężko, codziennie od poniedziałku do soboty, non stop, żeby być gotowym na kolejne zawody. Miałem nadzieję na jakiś medal i zdobyłem go. Jestem szczęśliwy i dumny z siebie” – mówił sportowiec w rozmowie z „Gościem Niedzielnym”.

Wielu emocji polskim kibicom dostarczyła także Jagoda Litner, która rywalizowała w kategorii osób z zespołem Downa z mozaiką. Jagoda stawała na najwyższym stopniu podium aż osiem razy, bijąc siedem rekordów świata. Zapewniło jej to tytuł najlepszej zawodniczki z mozaiką.

Brązowy medal zdobyły nasze pływaczki artystyczne, które brawurowo zaprezentowały program dowolny w duecie, zyskując uznanie sędziów i aplauz publiczności. Wysoko punktowane drugie miejsca w kategorii seniorów przypadły w udziale naszym panom w stylach klasycznym i motylkowym na dystansie 200 metrów.

Pokonali własne słabości

„W ciągu ostatnich dwóch lat zawodnicy dopracowali najtrudniejsze elementy techniczne w poszczególnych stylach. Zaczęli też rywalizować na długich dystansach. Bardzo cieszy udział pływaczek artystycznych. Przygodę z tą dyscypliną zaczęły one stosunkowo niedawno, a dziś mają już ugruntowaną pozycję w gronie najlepszych pływaków artystycznych na świecie” – mówi Paulina Gadomska-Dzięcioł, prezes Fundacji Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie.

„Zawodnicy mieli świadomość rangi wydarzenia i oczekiwań co do ich startów. Każdemu towarzyszyły ogromne emocje, zwłaszcza gdy zdarzały się potknięcia i dyskwalifikacje. Na szczęście zdobyte medale i pobite rekordy życiowe dały silną motywację do dalszych treningów, by za rok pokazać jeszcze lepszą formę i sięgnąć po najwyższe trofea” – dodaje kobieta.

mistrzostwa świata w pływaniu osób z zespołem Downa
Reprezentacja Polski na pływackich mistrzostwach świata osób z zespołem Downa

Podczas zmagań w Portugalii naszych zawodników wspierała pięcioosobowa ekipa trenerska oraz opiekunowie i kibice. Wyjazd drużyny na zawody był możliwy dzięki pomocy darczyńców, partnerów, sponsorów i mediów. Organizatorami 10. Mistrzostw Świata w Pływaniu Osób z Zespołem Downa 2022 były Portugalska Federacja Pływacka oraz Międzynarodowa Organizacja Pływacka Osób z Zespołem Downa. Koordynatorem udziału reprezentacji Polski w mistrzostwach była Fundacja Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. Organizacja ta działa na rzecz wspierania rozwoju i promocji sportu osób z niepełnosprawnościami.

Występy pływaków to kolejne w ostatnich tygodniach sukcesy naszych sportowców z trisomią 21. Przed niespełna miesiącem tytułem najlepszej drużyny globu cieszyć mogła się polska reprezentacja judoków.

Tags:
niepełnosprawnośćsportzespół Downa
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail