Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 27/05/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Jedną ze swoich ikon malowała aż 7 lat! Zobacz zdjęcia z wernisażu niesamowitych prac Pauliny Krajewskiej [fotoreportaż]

wernisaż wystawy Pauliny Krajewskiej w Dobrym Miejscu

Magdalena Prokop-Duchnowska | Aleteia

Magdalena Prokop-Duchnowska - 07.10.22

Tych ikon się nie ogląda – je się kontempluje. To jest twórczość, która zaprasza do bliskości. Zobacz zdjęcia z wernisażu niesamowitych prac znanej malarki i ilustratorki.

GDZIE JESTEŚ? – tak zatytułowała wystawę swoich ikon znana krakowska artystka Paulina Krajewska. Dlaczego wybrała akurat te słowa? „Przedstawione ikony są moim wołaniem o to, by być bliżej. To zaproszenie do wzajemnego odnajdywania się, do bliskości z Ojcem, który nieustannie nas szuka” – mówi malarka i ilustratorka.

Prostota ciszy, gestów i postaci

„Pan Bóg pierwszy doświadcza braku bliskości człowieka. Pierwszy wybiega. Pierwszy wypatruje. Jego ojcowskie przyzywanie rozlega się jeszcze w Raju, zaraz po dziele stworzenia. Na kartach Starego i Nowego Testamentu wybrzmiewa jak refren w napisanych księgach. Głośne, bolesne, pełne rozżalenia «Gdzie jesteś?». I słychać je wciąż. Wzajemne tęskne nawoływania” – czytamy w opisie wystawy.

Wzajemną tęsknotę stworzenia i Stwórcy widać również w prezentowanych na ekspozycji dziełach. W prostocie przemedytowanych obrazów, w gestach biblijnych postaci, w ciszy i ekspresji kolorów. Aż wreszcie w świetle rozrywającym ciemność tła i w stworzonych przez artystkę wizerunkach.

Mojżesz ikona Pauliny Krajewskiej
Ikona „Mojżesz”. Zdejm sandały z nóg, miejsce na którym stoisz jest ziemią świętą! /Wj 3,5/ Sandały – symbol – utarte, znajome ścieżki. Bezpieczeństwo. Wygoda. Komforcik. Klatunia. Nuda. Mojżeszu zdejm sandały z nóg – wyjdź ze starego sposobu myślenia i działania! Porzuć schematy! I spotkaj się z Wszechmogącym. Powoli, z szacunkiem przybliż się do Niego. Pozwól, by uczynił z ciebie kogoś zdumiewającego. Wspanialszego, niż nawet mógłbyś wyśnić. Bóg wypali to co zbędne w tobie. Rozpali i zapali do… Mojżesz po spotkaniu płonie jak krzew. Przemieniony. Nowy jak Pan Bóg tylko wie. Zdejm sandały z nóg, miejsce na którym stoisz jest ziemią świętą! Każdy człowiek jest ziemią świętą! (opis autorki)

Piotr Pałka, chór, orkiestra i kosz jabłek z cytatami

Wernisaż ikon Pauliny Krajewskiej odbył się 1 października w warszawskiej Galerii Krużganek. Spotkanie było ucztą nie tylko dla oka, ale również dla ucha. A to za sprawą wyjątkowej oprawy muzycznej, o którą zadbał znany kompozytor Piotr Pałka wraz Chórem i Orkiestrą Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” pod przewodnictwem Agnieszki Kowalik.

Na stole – prócz poczęstunku – stał kosz pełen jabłek. Do każdego owocu lnianym sznurkiem przywiązano kartkę z wydrukowanym cytatem. Goście, którzy częstowali się jabłkiem, wraz z owocem losowali Słowo Boże, nawiązujące do jednej z prezentowanych na wystawie ikon.

To pierwsza wystawa artystki po długiej, pandemicznej przerwie. Zobaczyć na niej można blisko 50 obrazów. Są wśród nich również najnowsze dzieła, które powstały w tym trudnym dla wszystkich czasie. „Przyjaciele namówili mnie, bym do wybranych prac dołączyła krótkie, refleksyjne opisy, które mają jeszcze bardziej pogłębić malarską narrację. Ku mojemu zaskoczeniu, odbiorcy mówili, że są nimi bardzo poruszeni. Nazwali je wręcz kluczami do sacrum ukrytego w ich codzienności” – mówi Aletei Paulina Krajewska.

Zdaniem malarki na szczególną uwagę – oprócz tytułowej ikony „Gdzie jesteś?” – zasługuje obraz „Panie, spraw, abym przejrzał”.

Prosta i uboga forma zamiast złota i przepychu

Paulina Krajewska tworzy w ciszy będącej echem kontemplacji Słowa wypowiedzianego na kartach Starego i Nowego Testamentu. Wykorzystując tradycyjny warsztat szkół rosyjskiej i bizantyjskiej, surowość lipowej deski, świeżość ręcznie ucieranych farb, wypracowała własny język malarski. Prosta, uboga forma jej obrazów wizualnie odbiega od ikon kanonicznych, ale ma w sobie najistotniejszą cechę ikony – przekaz duchowy.

To modlitwa maluje prace Krajewskiej. Modlitwa i pragnienie poznania tajemnic sacrum. Ten sakralny aspekt przyciąga i zatrzymuje odbiorców nie tylko przy ikonach artystki, ale przede wszystkim przy Boskiej tajemnicy ukrytej w każdym człowieku.

Więcej o samej autorce ikon jak i procesie ich tworzenia można znaleźć w wywiadzie, którego Paulina Krajewska udzieliła Aletei:

*Wystawę GDZIE JESTEŚ można oglądać od 1 października 2022 r. do 2 listopada 2022 r., codziennie w godz. 8-20 w Galerii Krużganek mieszczącej się w Dobrym Miejscu przy ul. Dewajtis 3 (wej. A) w Warszawie.

Tags:
Ikonasztuka sakralna
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail