Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 31/03/2023 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

„Pieśń nad Pieśniami”. Poznaj piękne ikony malarzy z Polski i Ukrainy! [galeria]

Światło przez otwór (Pnp. 5,4-6) deska, lewkas, akryl, ołówek, 30×40

Olya KRAVCHENKO/Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Redakcja - 23.04.22

„W kolejnym roku obaw, ograniczeń i zatrważających prognoz, sięgnęliśmy do biblijnego tekstu, który jest poświęcony miłości, a więc uczuciu, wobec którego nikt nie jest obojętny”. Poznaj piękne ikony malarzy z Polski i Ukrainy!

Od 2009 roku w Nowicy we wrześniu odbywają się Międzynarodowe Warsztaty Ikonopisów. Tegoroczna, XIII edycja, odbyła się w Krzyworówni, na Huculszczyźnie, nad Czarnym Czeremoszem. W miejscu ważnym dla Ukraińców i Polaków. Tu stoi dom-muzeum Ivana Franki, a nieopodal istniejącej do dziś cerkwi stał dwór Przybyłowskich, dziadków Stanisława Vincenza. Piewca Huculszczyzny mieszkał niedaleko, w Bystrecu.

Miłość. Uczucie, któremu nikt nie jest obojętny

W kolejnym roku obaw, ograniczeń i zatrważających prognoz, sięgnęliśmy do biblijnego tekstu, który jest poświęcony miłości, a więc uczuciu, wobec którego nikt nie jest obojętny. Uczuciu, które silniejsze jest niż lęk i administracyjne bariery. U podnóża Czarnohory, nad bystrym potokiem przez dwa wrześniowe tygodnie malarze z Polski i Ukrainy szukali własnego klucza do tekstu „Pieśń nad Pieśniami” – tematu pleneru.

„Pieśń nad Pieśniami” najczęściej przywoływana jest w kontekście uroczystości zaślubin – ten trop podjęli niektórzy uczestnicy pleneru. W Krzyworówni powstały prace zarówno interpretujące tekst wprost, jako opowieść o tęsknocie, pragnieniu zjednoczenia, a także zgodnie z chrześcijańską tradycją odwołujące się do interpretacji maryjnej i chrystologicznej.Wśród plenerowych prac są i takie, których twórcy zrezygnowali z ilustracji tekstu podejmując temat miłości  w sposób śmiały i nieoczywisty. 

wstęp do katalogu, Katarzyna Jakubowska-Krawczyk, Oksana Romaniv-Triska, Mateusz Sora

Wystawa ikon malarzy z Polski i Ukrainy

Wystawę ikon, które powstały podczas warsztatów na Huculszczyźnie, można było oglądać w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Zaprezentowano ok. 40 ikon oraz fotografie Piotra Beyma, który od lat towarzyszy artystom w czasie wrześniowych warsztatów.

Wystawie towarzyszył także katalog. W przygotowanej publikacji, poza reprodukcjami ikon, znalazły się trzy teksty traktujące o starotestamentowej księdze Pieśni nad pieśniami. Są to artykuły dr hab. Barbary Strzałkowskiej, br. dr. Pawła Paszki OFMCap oraz ks. dr. Wojciecha Węgrzyniaka.

Rabini umieścili ją (Pnp) w wykazie świętych ksiąg, bo jak mówili: cała mówi ona o Bogu i świętości, choć w tekście bezpośrednio te wątki się nie pojawiają. Starożytni twierdzili, że skoro w księdze nie ma imienia Bożego i nie mówi ona o Bogu, to w jakimś sensie sugeruje, że może wszystko jest w niej z Boga… Jeśli nie pojawia się modlitwa, to znaczy że cała ma być modlitwą. Jeśli mówi o ludzkiej miłości, to że ta miłość ma być z Boga. A nade wszystko, że ta miłość opisana na sposób ludzki może być obrazem, sugestią, sposobem mówienia o nieskończonej miłości Bożej. O miłości Boga do swojego ludu. O miłości Boga do Ziemi Obiecanej.

Dr hab. Barbara Strzałkowska

Księga ta (Pnp) wyraża przed wszystkim tajemnicę związku duszy ludzkiej z Bogiem Miłości. Pieśń nad pieśniami możemy zatem nazwać poematem symbolicznym, który jest możliwy do równoczesnego odczytania na kilku poziomach.

Br. dr Paweł Paszko OFMCap

„Pieśń nad pieśniami to niewielka książeczka wchodząca w skład Pisma Świętego. Jednak tych 117 wersetów, zawierających 1276 hebrajskich słów, odegrało i odgrywa niezwykłą rolę w historii cywilizacji – zarówno żydowskiej, jak i chrześcijańskiej.

Ks. dr Wojciech Węgrzyniak

Kuratorami wystawy byli dr Katarzyna Jakubowska-Krawczyk oraz Mateusz Sora. Zachęcamy do obejrzenia galerii z ikonami, które publikujemy dzięki życzliwości Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

Tags:
IkonamiłośćUkraina
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail