Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 20/05/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

XII-wieczne sanktuarium Czarnej Madonny. Rocamadour jedną z „najpiękniejszych wiosek Francji”!

Sanktuarium Czarnej Madonny w Rocamadour

Shutterstock I Belt944

Sanktuarium Czarnej Madonny w Rocamadour

Valentine Leroy - 20.07.22

Wzniesiona na zboczu klifu Rocamadour przyciąga co roku 1,5 mln turystów i pielgrzymów! Znajduje się tam sanktuarium maryjne z XII wieku. Jest ważnym przystankiem w drodze do Santiago de Compostela.

Stowarzyszenie „Najpiękniejszych wiosek Francji” w czerwcu tego roku ukoronowało tym tytułem cztery kolejne wioski. Wśród nich jest Rocamadour (departament Lot). Wcześniej trafiła na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Sanktuarium Czarnej Madonny

Wzniesiona na zboczu klifu wioska Rocamadour przyciąga co roku 1,5 mln turystów i pielgrzymów! Są oczarowani pięknem jej domów i kaplic „zawieszonych” nad kanionem rzeki Alzou, dopływu Dordogne. Sanktuarium maryjne w Rocamadour powstało w XII wieku. Co więcej, wioska jest ważnym przystankiem na drodze do Santiago de Compostela.

Sanktuarium poświęcone Czarnej Madonnie pielgrzymi zaczęli masowo odwiedzać od samego początku jego powstania, czyli od XII wieku. Aby powitać licznych gości, benedyktyni, którzy zaopiekowali się miejscem, zbudowali sieć kaplic i recepcji. Oratorium z figurą Czarnej Madonny otacza pokaźna bazylika. Na niej wspiera się niższy kościół – krypta. Miejsce modlitwy uzupełniają kaplice: św. Anny, św. Błażeja, św. Jana Chrzciciela czy św. Michała. Mnisi z Tulle wybudowali ponadto pałac.

Pałac w Rocamadour

Wspomniany XII-wieczny pałac zostanie poddany intensywnej renowacji. Prace rozpoczną się pod koniec 2022 roku. Potrwają co najmniej cztery lata i pochłoną ok. 6,2 mln dolarów (z prywatnych funduszy). Od zabytkowych ram, po przejścia i podłogę – każdy element zamku ma zostać odrestaurowany.

Latami niedostępny dla zwiedzających zamek i przylegający do niego ogród wkrótce zostaną otwarte. Turyści będą mogli odkryć „tajne” przejście łączące pałac z bazyliką (znajduje się blisko 80 metrów pod ziemią!).

Notre-Dame de Rocamadour aux Sables d'Olonne
Procesja Czarnej Madonny z Rocamadour ulicami Sables d’Olonne, 2016

Tags:
BenedyktyniFrancjaMaryjamiejsca świętesanktuarium
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail