Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 23/06/2024 |
Aleteia logo
Kultura
separateurCreated with Sketch.

Francuscy budowniczy odkryli zaginione XI-wieczne opactwo

French National Institute for Preventive Archaeological Research

Guillaume Martin, Inrap

J-P Mauro - 29.01.21

Odkryte przez francuską ekipę budowlaną ruiny spoczywają na jeszcze starszych fundamentach, które mogą pochodzić nawet z czasów Imperium Rzymskiego.

Rutynowe prace przy projekcie budowlanym w południowej Francji stały się okazją do odkrycia pozostałości starego opactwa romańskiego w pobliżu obecnego kościoła Sainte-Marie Abbey. Struktura została wzniesiona według innowacyjnych technik architektonicznych mających na celu złagodzenie sezonowych powodzi z pobliskiego Rodanu.


CHRISTIAN TOMBSTONE

Czytaj także:
Izrael: Znaleziono 1400-letni chrześcijański nagrobek z napisem „Błogosławiona Maria”

Odkrycie opactwa z XI wieku

Jak podaje francuski serwis informacyjny „Le Figaro”, konstrukcja miała zamienić niewielką grupę domów w przestrzeń publiczną. Plany zostały jednak wstrzymane po tym, jak ekipa budowlana odkryła fundamenty wielowiekowego opactwa. Fundamenty są obecnie poddawane badaniom ekspertów, gdyż odkryto, że posiadają unikalne XIX-wieczne modyfikacje, które rozwiązywały problemy z powodzią.

Artnet podaje, że ​​budynek został tak skonstruowany (wraz z dodatkowymi ścianami), by blokować wodę na różnych poziomach. Inne modyfikacje to na przykład uszczelnienie okien i drzwi na niższych poziomach. Odkrycie nadal jest poddawane specjalistycznym badaniom, by ustalić prawdziwy wiek budowli. Ustalenie daty powstania budowli pomoże także określić, kiedy opactwo zostało opuszczone. To tym istotniejsze, że zachowało się niewiele wzmianek o budynku.


Tzachi Lang, Israel Antiquities Authority

Czytaj także:
„Chrystus narodzony z Maryi”. Taki napis odkryto w starożytnym kościele w Izraelu!

Choć pod względem architektury odkrycie dość jasno wskazuje na epokę, w której powstało opactwo, badacze mają nadzieją, że dostarczy również nieco informacji historycznych. Eksperci uważają, że fundamenty opactwa spoczywają na pozostałościach domu z czasów rzymskich. Jeśli to prawda, odkrycie może pochodzić nawet sprzed ponad tysiąca lat!

Przeczytaj więcej i zobacz zdjęcia w „Le Figaro”.


JOHN THE BAPTIST

Czytaj także:
Miejsce egzekucji Jana Chrzciciela? Archeolodzy twierdzą, że je odnaleźli!

Tags:
archeologiaFrancja
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail