Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 31/03/2023 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Lourdes – maryjne sanktuarium dla chorych i zdrowych. Przewodnik na zdjęciach

SANKTUARIUM W LOURDES

J. Borruel | Shutterstock

Ks. Artur Stopka - 06.03.21

Św. Jan Paweł II Światowy Dzień Chorego ściśle powiązał z sanktuarium w Lourdes. To miejsce niezwykłe, przeniknięte świętością, z wyczuwalną wciąż obecnością Pięknej Pani, która w Grocie Massabielle powiedziała o sobie „Jestem Niepokalane Poczęcie”.

„Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes zostało podniesione do rangi Narodowego Sanktuarium przez biskupów Francji poprzez ogłoszenie nowych statutów kanonicznych, które weszły w życie 11 lutego 2021 r.”. To jedna z najnowszych informacji, jakie na początku marca 2021 r. można było znaleźć na oficjalnej stronie miejsca, do którego od ponad 150 lat pielgrzymują miliony ludzi z całego świata. Miejsca, które bardzo kojarzy się z troską o chorych. Prezentujemy przewodnik po Lourdes na zdjęciach.


NEWBORN

Czytaj także:
Zawierzyli córeczkę Matce Bożej z Lourdes. „To siła modlitwy ją ocaliła”

Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes

Choć leży we francuskim regionie Oksytania, w departamencie o nazwie Pireneje Wysokie, to jednak znajduje się u podnóża Pirenejów, nad rzeką Gave de Pau. To największe we Francji i jedno z największych na świecie sanktuariów maryjnych.

Zanim stało się jednym z najważniejszych katolickich „miejsc świętych”, Lourdes było niewielkim miasteczkiem o charakterze rolniczym. Być może byłoby nim do dzisiaj, gdyby nie wydarzenia, które rozpoczęły się 11 lutego 1858 r. Jak opowiada znana pieśń kościelna, tego dnia „Bernadka, dziewczynka, szła po drzewo w las”. Ta „Bernadka”, to czternastoletnia wówczas córka młynarza, Bernarde-Marie Soubirous. Była najstarsza z dziewięciorga rodzeństwa.

Kliknij w galerię zdjęć, by wybrać się z nami w wirtualną pielgrzymkę do Lourdes
Czytaj także:
10-latek w Lourdes: „Jezu, jeśli mnie nie wyleczysz, powiem o tym Twojej mamie”

Lourdes. Przewodnik na zdjęciach

Oficjalna strona sanktuarium w Lourdes nie ma niestety wersji w języku polskim. Nie najlepszą polszczyzną posługuje się inna poświęcona Lourdes strona, jednak można na niej znaleźć podstawowe informacje (korzystano z niej także przy opracowywaniu niniejszego tekstu).

Istnieje natomiast polskojęzyczna strona lourdzkiego sanktuarium na Facebooku. W gronie kapelanów zajmujących się w sanktuarium pielgrzymami jest Polak, o. Krzysztof Zielenda OMI. Z okazji przypadającej 11 lutego 2021 r. kolejnej rocznicy objawień przypomniał na stronie, że aż do rozpoczęcia sezonu, w każdą sobotę o godz. 11.15, w Grocie odprawiana jest Msza św. po polsku w intencji pokoju na świecie. W każdą sobotę o godz.14.30 (także w sezonie) w Grocie Massabielskiej odmawiany jest po polsku różaniec.
Czytaj także:
Strażnicy świetlnych intencji. Taki zawód wykonuje się tylko w Lourdes!


LOURDES

Czytaj także:
Pielgrzymuj z całym światem do Lourdes. Wirtualnie


PIELGRZYMKA DO LOURDES, PIRENEJE, FRANCJA

Czytaj także:
Nie tylko Lourdes. 5 rzeczy, których nie wiesz o Pirenejach [film i fotogalerie]

Tags:
Francjalourdesmiejsca świętepielgrzymkasanktuarium
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail