Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 24/06/2024 |
Aleteia logo
Kultura
separateurCreated with Sketch.

Pamiętasz zdjęcie Ukrainki w dresie, karmiącej dziecko w metrze? Stało się inspiracją dla maryjnej ikony

WEB3-KYIV-MOTHER-TUBIK-DESIGN-Courtesy.jpg

Maryna Solomennykova | Tubik Design Studio

J-P Mauro - 01.04.22

Ikona powstała tuż przed poświęceniem Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi przez Franciszka. Autorkę zainspirowało autentyczne zdjęcie matki karmiącej piersią w metrze podczas ostrzału Kijowa.

Zdjęcie ukraińskiej kobiety karmiącej dziecko piersią podczas trwającej wojny z Rosją stało się inspiracją do stworzenia ikony Madonny z Dzieciątkiem. Ikona przedstawia matkę siedzącą pod mapą ukraińskiego metra. Mapa ta jest tłem dla aureoli, która znajduje się nad głową bohaterki.

Kijowska Madonna

Ikona została opublikowana na stronie ukraińskiej firmy graficznej Tubik Agency na Facebooku. W poście możemy przeczytać:

„Matka to imię Boga w ustach i sercach małych dzieci” – napisał kiedyś William Makepeace Thackeray. Dziś, w obliczu wojny na Ukrainie, gdy tysiące cywilów żyje przerażonych, nie wiedząc, czy dożyje jutra, możemy zaobserwować rozmaite oblicza matczynej miłości. Ta praca jest jednym z nich.

[Ikona] została zainspirowana prawdziwym zdjęciem matki ukrywającej się z dzieckiem w kijowskim metrze podczas ostrzału miasta. Niestety, tak właśnie wygląda kijowska Madonna w 2022 roku. Prosimy, zakończcie wojnę. Stańcie po stronie Ukrainy. Dzieci nie powinny cierpieć.

Poświęcenie Rosji i Ukrainy

Maryjna ikona pojawiła się zaledwie kilka dni przed tym, jak papież Franciszek poświęcił Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi (25 marca). Po odmówieniu Aktu Konsekracji w jedności ze wszystkimi biskupami świata Ojciec Święty powiedział:

Nie chodzi o formułę magiczną, lecz akt duchowy. Jest to gest pełnego zawierzenia dzieci, które w utrapieniu tej okrutnej i bezsensownej wojny, zagrażającej światu, uciekają się do Matki.

Papież Franciszek dodał:

Niech Ona weźmie dziś za rękę naszą drogę: niech ją prowadzi po stromych i żmudnych ścieżkach braterstwa i dialogu, po drodze pokoju.

Tags:
IkonaMaryjaUkrainawojna
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail