Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 30/11/2022 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Święci w heraldyce? Poznaj herby tych miejscowości, diecezji, zakonów i papieży! [galeria]

HERALDYKA MIAST

Paweł Gierech - 22.01.22

Poznaj polskie i obce herby nawiązujące wprost lub z pomocą symboli do postaci świętych! Może zainspirują cię, by w twojej okolicy poszukać kolejnych przykładów?

W przesyconej do niedawna chrześcijaństwem kulturze europejskiej odwołania religijne były całkowicie naturalne i powszechne, spotykane na każdym kroku. Jak już pisaliśmy, świadectwa tego znajdziemy m.in. w nazewnictwie miejscowości, zwłaszcza na zachodzie i południu Europy. W Polsce (obok innych krajów) jeszcze częściej odnajdziemy je w heraldyce – zwłaszcza w herbach licznych miejscowości.

Święci w heraldyce

Skąd w heraldyce miejskiej znaleźli się tak liczni święci? Tworząc znaki miejskie, potrzebne najpierw dla pieczęci grodzkich, z czasem trafiające również np. do przedstawień w architekturze, nawiązywano często do tego, co uznawano w danych miejscowościach za najważniejsze tradycje i osiągnięcia.

Nierzadko odwoływano się zatem do miejscowych świętych patronów, często przejętych z patronatu pierwszych lokalnych parafii. Warto zauważyć, że kościoły bywały też najpiękniejszymi (i jednymi z najstarszych) budynkami publicznymi wielu miejscowości i ich wizytówkami.

Oto przegląd polskich i obcych herbów, nawiązujących wprost lub z pomocą symboli do postaci świętych… Może zainspirują Cię, droga Czytelniczko/drogi Czytelniku, by w Twojej okolicy lub na trasie Twojej wycieczki poszukać kolejnych przykładów?

Kliknij w galerię zdjęć, by poznać herby ze świętymi!

Tags:
święci
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail