Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 24/06/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Święci w heraldyce? Poznaj herby tych miejscowości, diecezji, zakonów i papieży! [galeria]

HERALDYKA MIAST

Paweł Gierech - 22.01.22

Poznaj polskie i obce herby nawiązujące wprost lub z pomocą symboli do postaci świętych! Może zainspirują cię, by w twojej okolicy poszukać kolejnych przykładów?

W przesyconej do niedawna chrześcijaństwem kulturze europejskiej odwołania religijne były całkowicie naturalne i powszechne, spotykane na każdym kroku. Jak już pisaliśmy, świadectwa tego znajdziemy m.in. w nazewnictwie miejscowości, zwłaszcza na zachodzie i południu Europy. W Polsce (obok innych krajów) jeszcze częściej odnajdziemy je w heraldyce – zwłaszcza w herbach licznych miejscowości.

Święci w heraldyce

Skąd w heraldyce miejskiej znaleźli się tak liczni święci? Tworząc znaki miejskie, potrzebne najpierw dla pieczęci grodzkich, z czasem trafiające również np. do przedstawień w architekturze, nawiązywano często do tego, co uznawano w danych miejscowościach za najważniejsze tradycje i osiągnięcia.

Nierzadko odwoływano się zatem do miejscowych świętych patronów, często przejętych z patronatu pierwszych lokalnych parafii. Warto zauważyć, że kościoły bywały też najpiękniejszymi (i jednymi z najstarszych) budynkami publicznymi wielu miejscowości i ich wizytówkami.

Oto przegląd polskich i obcych herbów, nawiązujących wprost lub z pomocą symboli do postaci świętych… Może zainspirują Cię, droga Czytelniczko/drogi Czytelniku, by w Twojej okolicy lub na trasie Twojej wycieczki poszukać kolejnych przykładów?

Kliknij w galerię zdjęć, by poznać herby ze świętymi!

Tags:
święci
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail