Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 24/06/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Na pielgrzymim szlaku: Łotwa, dawna Ziemia Maryi

IKSKILE

Zelma Brezinska | Shutterstock

Paweł Gierech - 28.08.21

W czasie ograniczeń podróżowania proponuję wam, drodzy Czytelnicy, poszukać ciekawych celów pielgrzymek i podróży bliżej. Co powiecie na Łotwę? Mniej egzotycznie, a mimo to ciekawie...

Niedawno na łamach Aletei prezentowałem warte odwiedzenia miejsca na Litwie. Dziś zapraszam was na Łotwę, do kraju bliskiego nam geograficznie, historycznie i kulturowo, a mimo to odwiedzanego nieczęsto. Jeśli terytoria dawnej Rzeczpospolitej, pozostające poza granicami współczesnej Polski, na których do dziś mieszkają nasi rodacy, nazywać Kresami, to Łotwa z pewnością jest tych Kresów częścią w Polsce najmniej znaną.

W znacznym stopniu jest za to odpowiedzialna przymusowa inkorporacja krajów bałtyckich do Związku Radzieckiego. Co ciekawe, jeszcze w czasie międzywojnia mieliśmy wspólną granicę i ożywioną wymianę turystyczną, potęgowaną faktem, że nadbałtyckie plaże na Łotwie były atrakcyjne dla Polaków. Wtedy nasze wybrzeże było, zgodnie z traktatami po I wojnie światowej, tylko skrawkiem na północ od Gdańska. A wybrzeża litewskie, ze względu na napięte stosunki między naszymi krajami, pozostawały mało dostępne.

Historia chrześcijaństwa na ziemiach współczesnej Łotwy i Estonii zaczyna się na przełomie XI i XII w., najpierw nieudanymi wyprawami misjonarzy, a potem zbrojną krucjatą utworzonego w tym celu Zakonu Kawalerów Mieczowych. W jej wyniku na tych ziemiach, zwanych wówczas Terra Mariana (Ziemia Maryi), powstało państwo zakonne, od 1215 r. podporządkowane tylko Stolicy Apostolskiej. Potem przez wieki obok ludowej kultury rodzimej ścierały się tam polityczne, religijne i kulturowe wpływy Danii, Niemiec, Polski, Rosji i Szwecji.

Co warto zobaczyć na Łotwie?

Tags:
pielgrzymkapodróż
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail