Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 20/05/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Litwa i Łotwa: szlakiem bałtyckich sanktuariów

NAJPIĘKNIEJSZE KOŚCIOŁY NA LITWIE

Jakas/Wikipedia | CC BY-SA 4.0

Łukasz Kobeszko - 19.08.18

Jeżeli jeszcze nie masz konkretnych planów urlopowych, może warto wybrać się do najbliższych sąsiadów z północnego wschodu? Litwa i Łotwa to miejsca o bogatej i różnorodnej kulturze duchowej. Zobacz, co proponujemy tam zobaczyć...

Kraje nadbałtyckie, pomimo bliskiego położenia, nie są bardzo popularnym kierunkiem letnich wojaży Polaków. Wyjątek stanowi Wilno, chętnie odwiedzane praktycznie przez cały rok. Stolica współczesnej niepodległej Litwy, nosząca czytelne ślady historii wielonarodowej i wielowyznaniowej I Rzeczpospolitej, zasługuje zapewne na osobne omówienie.

W tym miejscu ograniczymy się więc tylko do kilku wileńskich lokalizacji, zwracając uwagę także na mniej znane miejsca Litwy i Łotwy. Gdy je odwiedzimy, warto uzmysłowić sobie, że stanowią one unikalne świadectwo wiary i kultury chrześcijańskiej w tym regionie, nieraz wystawianych na dramatyczną próbę.

Niewielki obszar obydwu krajów czyni region atrakcyjnym kierunkiem dla osób dysponujących mniejszą ilością wolnego czasu. Już kilka dni wystarczy bowiem, aby zobaczyć najbardziej charakterystyczne miejsca. Dojazd ułatwiają dogodne połączenia autobusowe z Polski do Wilna, Kłajpedy, Połągi oraz Rygi. Zapraszamy do podróży! Kliknij w poniższą galerię:


SANKTUARIA NA BAŁKANACH

Czytaj także:
Nie tylko Medjugorje! 6 mniej znanych sanktuariów na Bałkanach, które warto odwiedzić


KOŚCIOŁY CZECH I SŁOWACJI

Czytaj także:
Wakacje w Czechach lub na Słowacji? Te sanktuaria powinieneś odwiedzić!


ŚWIĘTE GÓRY W POLSCE

Czytaj także:
Nie tylko Jasna Góra. Jakie „święte góry” są w Polsce? [zdjęcia]

Tags:
Litwasanktuarium
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail