Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 28/05/2023 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Litwa i Łotwa: szlakiem bałtyckich sanktuariów

NAJPIĘKNIEJSZE KOŚCIOŁY NA LITWIE

Jakas/Wikipedia | CC BY-SA 4.0

Łukasz Kobeszko - 19.08.18

Jeżeli jeszcze nie masz konkretnych planów urlopowych, może warto wybrać się do najbliższych sąsiadów z północnego wschodu? Litwa i Łotwa to miejsca o bogatej i różnorodnej kulturze duchowej. Zobacz, co proponujemy tam zobaczyć...

Kraje nadbałtyckie, pomimo bliskiego położenia, nie są bardzo popularnym kierunkiem letnich wojaży Polaków. Wyjątek stanowi Wilno, chętnie odwiedzane praktycznie przez cały rok. Stolica współczesnej niepodległej Litwy, nosząca czytelne ślady historii wielonarodowej i wielowyznaniowej I Rzeczpospolitej, zasługuje zapewne na osobne omówienie.

W tym miejscu ograniczymy się więc tylko do kilku wileńskich lokalizacji, zwracając uwagę także na mniej znane miejsca Litwy i Łotwy. Gdy je odwiedzimy, warto uzmysłowić sobie, że stanowią one unikalne świadectwo wiary i kultury chrześcijańskiej w tym regionie, nieraz wystawianych na dramatyczną próbę.

Niewielki obszar obydwu krajów czyni region atrakcyjnym kierunkiem dla osób dysponujących mniejszą ilością wolnego czasu. Już kilka dni wystarczy bowiem, aby zobaczyć najbardziej charakterystyczne miejsca. Dojazd ułatwiają dogodne połączenia autobusowe z Polski do Wilna, Kłajpedy, Połągi oraz Rygi. Zapraszamy do podróży! Kliknij w poniższą galerię:


SANKTUARIA NA BAŁKANACH

Czytaj także:
Nie tylko Medjugorje! 6 mniej znanych sanktuariów na Bałkanach, które warto odwiedzić


KOŚCIOŁY CZECH I SŁOWACJI

Czytaj także:
Wakacje w Czechach lub na Słowacji? Te sanktuaria powinieneś odwiedzić!


ŚWIĘTE GÓRY W POLSCE

Czytaj także:
Nie tylko Jasna Góra. Jakie „święte góry” są w Polsce? [zdjęcia]

Tags:
Litwasanktuarium
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail