Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 23/07/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Wilno: 10 miejsc, które warto zobaczyć. Idealna opcja na weekend!

NAJCIEKAWSZE MIEJSCA W WILNIE

Krzysztof Mizera/Wikipedia | CC BY-SA 3.0

Mateusz Nagórski - 21.10.18

Chcesz odpocząć po tygodniu pracy? Warto polecieć na weekend do innego miasta. Odwiedź Wilno i jego piękne zabytki! Zobacz 10 miejsc, które warto zobaczyć, będąc w stolicy Litwy.

W międzywojennej Rzeczypospolitej istniały cztery najważniejsze ośrodki intelektualno-kulturalne. Warszawa, Kraków, Lwów i Wilno nadawały kształt polskiemu życiu publicznemu. Dwa ostatnie miasta znajdują się dziś poza granicami Polski.

Spacerując po dzisiejszej stolicy Litwy, na każdym kroku napotykamy na znaki polskości. W tym historycznym mieście urodziło się i żyło wielu polskich artystów i intelektualistów. Współczesne Wilno jest miejscem, gdzie spotykają się różne narody i kultury. Wiele osób biegle posługuje się kilkoma językami. Ponad 85 tysięcy Polaków mieszka w Wilnie na co dzień, co stanowi ok. 16% wszystkich mieszkańców (Spis ludności z 2011 roku).

Piękne Stare Miasto, zabytkowe świątynie, urzekające zaułki i Ostra Brama fascynują swoim pięknem. Kliknij w poniższą galerię i wyrusz z nami w przygodę po wileńskich zakamarkach! Opis wileńskich zabytków powstał w oparciu o doświadczenia autora, a także dzięki albumowi Wilno Wydawnictwa EX Libris Galeria Polskiej Książki.


NAJPIĘKNIEJSZE KOŚCIOŁY NA LITWIE

Czytaj także:
Litwa i Łotwa: szlakiem bałtyckich sanktuariów
Czytaj także:
Połąga, czyli litewski Sopot
Czytaj także:


Tags:
Litwapodróże
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail