Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 20/06/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Fresk w stylu street artu na fasadzie świątyni. „Chce się iść do kościoła”

STREET ART

YouTube

Katolicka Agencja Informacyjna - 15.12.20

Na sklepieniu kościoła św. Marii Magdaleny we Francji pojawił się gigantyczny fresk. Ukazuje duchową drogę wyrywania się z nocy. Ma przemawiać do ludzi, którzy nie są wierzący.

Olbrzymich rozmiarów fresk w stylu street art ozdobił kościół we francuskim kąpielisku Châtelaillon-Plage koło La Rochelle nad Oceanem Atlantyckim. Jego twórca Amaury Dubois posługiwał się zarówno pędzlem, jaki i sprayem.

Dekoracja przemówi do niewierzących

Pochodzący z Lille artysta wykonał swe dzieło na zlecenie władz gminy w ciągu dwóch i pół miesiąca na początku 2020 roku, jednak pandemia opóźniła jego inaugurację. Na 600 metrach kwadratowych sklepienia kościoła św. Marii Magdalenywidać pięć odcieni błękitu, żółte i pomarańczowe ślimacznice i białe chmury. Dubois tłumaczy:

Mój styl jest bardzo kolorowy, pełen światła, złożony z figur i abstrakcji. Ideą [fresku] było przyciąganie przez światło i kolory. Ta dekoracja może przemawiać do kogoś, kto niekoniecznie jest wierzący. Pozwala na to abstrakcja.

Ślimacznice sprawiają wrażenie kwitnącej natury, która rozwija się wzdłuż murów, a niebieskie liście jak gdyby „wychodzą” z witraży. Błękit sklepienia jest pokryty białymi chmurami w formie rybich łusek, symbolu Chrystusa. Ukazuje to duchową drogę wyrywania się z nocy, obszaru świata świeckiego, by podążać ku światłu i boskości, wyjaśnia były mer gminy Châtelaillon-Plage – Jean-Louis Léonard.


MAPPING NA KOŚCIELE

Czytaj także:
Spektakularny bożonarodzeniowy mapping na ulicach Asyżu [wideo]

Dekoracja sprawia, że „chce się iść do kościoła”

To właśnie Jean-Louis Léonard rozpoczął restaurację kościoła, pochodzącego z przełomu XIX i XX wieku, a zakupionego przez gminę w 1985 roku, gdy jego sklepienie groziło zawaleniem.

„Chciałem kolorów” – przyznaje samorządowiec, dodając, że błękit i ochra są barwami gminy, a także symbolami nieba i piasku na plaży.

Pomimo kilku negatywnych reakcji „przeważnie ludzie są pod wrażeniem”, mówią Louis i Gabrielle Pajot, aktywnie uczestniczący w życiu miejscowej parafii. Są też tacy, według których nowy wystrój wnętrza sprawia, że „chce się iść do kościoła.

pb (KAI/geo.fr) / Châtelaillon-Plage


CANADA

Czytaj także:
11 wspaniałych kościołów na całym świecie, których jeszcze nie znasz [zdjęcia]


KOŚCI

Czytaj także:
Nocleg w zabytkowym kościele. Słyszałeś o champingu? [zdjęcia]

Tags:
ciekawe kościołyFrancja
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail