Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 20/06/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Spektakularny bożonarodzeniowy mapping na ulicach Asyżu [wideo]

MAPPING NA KOŚCIELE

YouTube

Katolicka Agencja Informacyjna - 11.12.20

Boże Narodzenie Franciszka. To videomapping wyświetlany na fasadach kościołów w Asyżu, który ma przybliżyć sceny związane z Narodzeniem Pańskim, a także sprawić, by obserwujący poczuli się ich uczestnikami.

10 tys. metrów kwadratowych. Taka jest powierzchnia videomappingu wyświetlanego na fasadach kościołów i innych budynków w centrum w Asyżu. W ramach projektu „Boże Narodzenie Franciszka” (wł. Il Natale di Francesco) wyświetlane są sceny z fresków Giotta, które mają przybliżyć przechodniom biblijne wydarzenia związane z Narodzeniem Pańskim.

Mają też sprawić – jak tłumaczą pomysłodawcy, ojcowie franciszkanie z Asyżu – by obserwujący poczuli się ich uczestnikami.

Boże Narodzenie Franciszka

Pomysł stworzenia wirtualnej szopki na ulicach miast, której sceneria zaczerpnięta jest z arcydzieł malarza i tercjarza franciszkańskiego Giotta di Bondone, wiąże się z postacią św. Franciszka z Asyżu, który ponad wszystko cieszył się z przeżywania świąt Narodzenia Pańskiego.

Franciszkanie we wprowadzeniu do video mappingu, który można oglądać też na stronie internetowej www.nataledifrancesco.it, piszą:

Franciszek chciał, aby wszyscy świętowali i proponujemy, abyście doświadczyli tego w zanurzeniu szopki. Widzimy w szopce pełne czułości przedstawienie tego, co wydarzyło się w Betlejem tej nocy. I tak jak pasterze odwiedzili tę grotę, tak i my przeżywamy te wydarzenia, kiedy odwiedzamy Pana Jezusa, gdziekolwiek jesteśmy.

Tak jak my odwiedzamy szopkę, tak i Syn Boży przychodzi nas odwiedzić i zanurzyć się w naszym człowieczeństwie, kiedy my zanurzamy się w Jego obecności, łagodnej, czułej i miłosiernej. Jezus dotrzymuje nam towarzystwa nawet wtedy, gdy pośród nas panuje dystans i czujemy się osamotnieni.

Trasa, którą wyznacza videomapping, wiedzie od katedry św. Rufina, przez główny plac miasta (Piazza del Municipio), aż do Bazyliki św. Franciszka. Zaprezentowane freski Giotta przedstawiają sceny Zwiastowania i Bożego Narodzenia, wymalowane we wnętrzu bazyliki. Animacje, na które składa się efektowna gra świateł połączona ze średniowiecznymi obrazami można oglądać do 6 stycznia.


ANDREA BOCELLI

Czytaj także:
Andrea Bocelli i nowa płyta na Adwent


BETLEJEM W POLSCE

Czytaj także:
„Pomoc z nieba”. Tegoroczne Betlejem w Polsce inne niż zwykle!


KSIĄŻKI NA ADWENT

Czytaj także:
Rekolekcje w formie lektur? Książki na Adwent. Nie tylko religijne!

Tags:
Boże NarodzenieWłochy
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail