Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 21/06/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Nocleg w zabytkowym kościele. Słyszałeś o champingu? [zdjęcia]

KOŚCI

mediadrumworld.com/HostUnusual/J/Media Drum/East News

Redakcja - 28.11.20

Champing to możliwość noclegu w zabytkowych kościołach, w których nie sprawuje się już kultu. Projekt ma wspierać ochronę tych świątyń. Czy to dobry pomysł?

Nocleg w zabytkowym kościele

Champing to koncepcja noclegu łącząca ideę kempingu, ale… w zabytkowych świątyniach (z ang. church – kościół). Powstała z inicjatywy The Churches Conservation Trust. To organizacja charytatywna, której celem jest chronienie zagrożonych zabytków sakralnych.

W ramach champingu można nocować jedynie w tych świątyniach, które nie służą już do sprawowania regularnego kultu. Listę zabytków, które biorą udział w projekcie, można znaleźć na oficjalnej stronie champing.co.uk.

Champing 

O champingu zrobiło się głośno, kiedy do akcji dołączył XIII-wieczny kościół Grobu Świętego w West Sussex w Anglii. W świątyni można było przenocować za 49 funtów za noc. Z położonego w wiejskiej okolicy West Sussex kościoła roztaczają się zapierające dech w piersiach widoki na South Downs i Chanctonbury Ring.

Jak piszą pomysłodawcy, z idei skorzystały już setki champersów. Cieszyli się, że mogą przenocować w takich wspaniałych, zabytkowych miejscach. Z jednej strony warto pamiętać, że wspieranie champingu to realna pomoc w ochronie starych świątyń i zachowaniu ich na przyszłość. Z drugiej – sama idea turystycznego noclegu w kościele może budzić i budzi spore kontrowersje…

*Źródło: Champing.co.uk


NAJSTARSZA KATEDRA JEST W ARMENII

Czytaj także:
Najstarsze kościoły na świecie. Znasz je? [galeria]
Czytaj także:
Te kościoły „zagrały” w filmach. Odwiedzisz je w wakacje?


SEAMENSCHURCH

Czytaj także:
Nieznana historia pływających kościołów [zdjęcia]

Tags:
ciekawe kościołygaleria zdjęćkościół powszechnypodróż
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail