Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 24/05/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Czy jest tu jakiś książę z bajki?

Chłopak niesie dziewczynę na plecach

Anna Gębalska-Berekets - 07.06.17

Marzymy o tym, że przyjedzie na białym koniu, zaśpiewa serenadę pod naszym oknem, porwie nas w nieznane, a potem będziemy żyli długo i szczęśliwie. Tyle, że to bajka. Rzeczywistość jest inna.

Jako małe dziewczynki marzymy o tym jedynym, kreując baśniowe postaci, a w nich nasz bohater jest przystojny, zadbany, bogaty, opiekuńczy… Ale czy to wystarczy, by życie już dorosłej kobiety układało się tak, jak w zaczarowanym świecie bajek? Bajki są dla dzieci, kreują dorastanie, kształtują nasze zmysły i sposób postrzegania świata, ale nie są receptą na życie.
Czytaj także:
Zdrada: niszczy małżeństwo, ale czasem je też… ratuje. Rozmowa z psychoterapeutką par

Cud, miód i …

Życie nie jest usłane różami i często pojawiają się sytuacje, w których należy podjąć jakieś działanie. Stagnacja nie jest rozwiązaniem. Powoduje tylko narastanie problemów. Mężczyznę cechować więc powinna zaradność. Oczywiście, nie sposób być doskonałym w każdej dziedzinie, ale staranie się w dążeniu do znalezienia rozwiązania jest już dużym walorem.

Oczywistym jest, że następstwem każdej decyzji są określone konsekwencje. Dorosły mężczyzna bierze je na siebie. Jest odpowiedzialny za to, co robi. Nie ucieka od kolejnego problemu, nie zostawia z nim kobiety samej. Brak zaradności i odpowiedzialności w życiu codziennym można też nazwać syndromem Piotrusia Pana, który ucieka od realnego życia w świat Nibylandii.

W poszukiwaniu ideału

Okres poznawania siebie nawzajem, chodzenia z sobą a często też narzeczeństwa, osnuty jest zabieganiem o siebie nawzajem. Komplementów nie ma końca, a co ważne często bezkrytycznego patrzenia na siebie, czy sytuacje nas otaczające. Czasem nawet świadomie zrobimy coś złego a nasza połówka – przyznaje nam rację.

Czy można sobie wyobrazić życie w związku z kimś, kto zawsze przyznaje nam rację? Mężczyzna powinien mieć własne zdanie, a przy tym być szczerym, bo nic tak nie psuje związku jak odkrywanie czarnych tajemnic.


Bronisława Niżyńska w czasie tańca

Czytaj także:
„Bogini tańca”. Niezwykła historia Bronisławy Niżyńskiej

Co lubią kobiety?

Rola, jaką przypisuje się na ogół kobiecie to pranie, gotowanie, sprzątanie – jednym słowem szyk i elegancja. Idziemy do pracy, a kiedy z niej wracamy czeka na nas stos obowiązków, jakich nie widzi przysłowiowy mężczyzna, pytając poirytowanym głosem z rysami zmęczenia na twarzy – „co dziś robiłaś?”. Pomoc w tych sprawunkach jest ważnym elementem udanego związku. Dzielenie się obowiązkami nie jest ujmą. Przy tym kobiety lubią czuć się bezpieczne, marząc o mężczyźnie, który będzie się nimi opiekował.

Prawdziwy mężczyzna zauważy nasze zmagania. Podziękuje, jednym słowem doceni nasz wkład pracy, a jak, to już zależy od jego kreatywności.

Kobieta lubi być adorowana. Zauważa wkład pracy w przygotowaną dla niej niespodziankę, choćby miała być małym gestem wdzięczności, otwierając naprzeciw swoje serce. Kobiety lubią, pragną czuć się kochane nie tylko słowami „Kocham Cię”, ale poprzez gesty dnia codziennego.

Ważna jest czułość, zarówno w słowach jak i czynach, wzajemnych relacjach, zwracaniu się do siebie, ustępowaniu miejsca nie tylko tej jedynej, ale ogólnie kobietom, przepuszczanie w drzwiach, pomoc w noszeniu sprawunków i czasem, choć to irytuje mężczyzn, że wyczekują w sklepach na swoje ukochane, to uwierzcie, że szukając na półkach sklepowych tej wymarzonej bluzki kobiety są myślą z Wami.

Ubierają się dla Was:). A czasem potrzebują Waszej porady kierując się Waszym gustem. A co z wyglądem? Ogólnie mówi się, że mężczyźni to płeć brzydka, ale przecież nie chodzi o rysy twarzy, bo mężczyzna musi być mężczyzną. Kobiety lubią, kiedy mężczyzna jest schludny i zadbany. Dba również o siebie zarówno w sensie wyglądu zewnętrznego jak i własnego zdrowia.
Czytaj także:
Dlaczego słonice przewodzą stadu i jaki to ma związek z kobietami?

Humor w relacji też jest ważny     

Świetnie jest się trochę powygłupiać, a pożartować też trzeba inteligentnie. Innym razem miło jest porozmawiać na bardziej ambitne tematy, pójść do teatru, kina.

Ważną rolę we wzajemnych relacjach pełni też komunikacja oparta na jasnym przekazie. Jeśli czegoś oczekujemy to mówmy wyraźnie, tak, by nasza połówka nie była zmuszona się domyślać.

Trzeba też pamiętać o tym, że nie ma idealnych ludzi. Wychowywaliśmy się przecież w różnych środowiskach.

A więc – prawdziwy książę to ten, którego wybierzemy by spędzić z nim resztę życia.

Tags:
kobietymężczyznarelacje
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail