Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 27/05/2024 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Był muzułmaninem, a został katolickim biskupem

Antuan Ilgit

Fr. Brian Paulson | Twitter

Anna Gębalska-Berekets - 17.10.23

Urodzony w rodzinie muzułmańskich imigrantów, o. Antuan Ilgit przeszedł na katolicyzm w wieku 25 lat. Przyznaje, że niejedno musiał wycierpieć, aby dojść do kapłaństwa. Niedawno papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym wikariatu apostolskiego Anatolii. Ilgit jest pierwszym jezuitą tureckiego pochodzenia.

Od muzułmanina do katolika

Ojciec Antuan urodził się w rodzinie muzułmańskich imigrantów w 1972 r. w bawarskim Hersbruck. Wrócił do Turcji w bardzo młodym wieku, rozpoczął studia i uzyskał dyplom z administracji publicznej na uniwersytecie w Ankarze. W 1997 r. przeszedł na katolicyzm i przyjął chrzest. Wstąpił do kapucynów, a w roku 2005 przeszedł do Towarzystwa Jezusowego.

Pierwszą mszę świętą odprawił w kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Ankarze. Ilgit wspominał wówczas, że po ukończeniu studiów i uzyskaniu dyplomu z nauk ekonomiczno-administracyjnych, podczas służby wojskowej zaczął przychodzić do tego kościoła.

 „Stąd wyruszyłem do Italii, aby rozpocząć drogę ku kapłaństwu” – podkreślił podczas prymicji.„Wiemy, że w życiu nie wszystko idzie gładko. Przyjdą kryzysy i trudności, ale w tym wszystkim odkryjemy, że nie jesteśmy sami, że towarzyszy nam i zawsze będzie towarzyszył Ktoś” – dodał Iglit.Dlaczego człowiek pochodzący z muzułmańskiej rodziny zapragnął stać się chrześcijaninem?

„Spotkanie z Panem Jezusem było dla mnie objawem miłości bez granic, miłości, która dawała mi wolność i prawdę, których szukałem” – opowiada ojciec Antuan.

Duchowny przyznaje, że musiał wiele wycierpieć, aby jako były muzułmanin dojść do kapłaństwa. Nie ma w nim ducha konfrontacji z islamem.

„Islamska część mojej drogi jest dla mnie ważna, ponieważ w wierze muzułmańskiej Pan mi się objawił jako Bóg jedyny. Zbliżył się do mnie w ten sposób. Nie wyrzekam się tej części mojego życia. Chrześcijaństwo jest kolejnym etapem, ukoronowaniem całej poprzedniej drogi” – tłumaczy.

Ojciec Ilgit pracował jako wikariusz generalny i kanclerz wikariatu apostolskiego Anatolii. Był też koordynatorem ds. młodzieży i duszpasterstwa powołań w Episkopacie Turcji.

Katolicki biskup pomocniczy

Zaledwie kilka miesięcy temu, 6 lutego, kiedy trzęsienie ziemi nawiedziło Iskenderun w Turcji, ojciec Ilgit przeczesywał gruzy katedry, aby ocalić  tabernakulum z Najświętszym Sakramentem.

Niedawno papież Franciszek mianował duchownego biskupem pomocniczym wikariatu apostolskiego Anatolii.

 „Chcę być znakiem nadziej w służbie wszystkim w tym małym Kościele, ale bogatym w wielkie kultury, języki, kolory, a teraz ma tureckiego biskupa, który będzie starał się zachować wszystkie te elementy razem” – mówi w rozmowie z Asia News.

Wybór ten jest historycznym wydarzeniem dla wspólnoty chrześcijańskiej w Turcji. Ojciec Antuan był zaskoczony tą nominacją.  „Otrzymałem tę wiadomość podczas pobytu na Malcie na rekolekcjach duchowych” – tłumaczy duchowny Asia News.

„Chciałem zrobić sobie przerwę, aby się pomodlić i odpocząć. Wielką łaską jest otrzymanie tej nominacji na biskupa pomocniczego wikariatu podczas moich rekolekcji. Będę wiernie służył Kościołowi” – podkreśla. 

Duchowny tłumaczy, że „Boże plany są  zawsze większe niż ludzi”. „Zaledwie rok temu złożyłem czwarty ślub Towarzystwa Jezusowego – ślub posłuszeństwa papieżowi na misje. Teraz, właśnie ze względu na ten czwarty ślub, przyjąłem nominację biskupią, świadomy, że w moim kraju potrzebujemy tureckich biskupów, zakonnic, księży, zakonników – dodaje.  Dla biskupa Antuana zasadniczym celem pracy duszpasterskiej jest pomoc biskupowi Paolo Bizzetiemu  i wspólne niesienie nadziei ofiarom trzęsienia ziemi, odbudowa katedry i domów oraz pomoc uchodźcom. „Mamy wiele do zrobienia. Czuję się częścią posługi miłosierdzia dla całej Turcji” – opowiada Ilgit. 

Źródła: press.vatican.va; asianews.it; Antuan Iglit/Facebook; churchpop.com; adonai.pl; ekai.pl.

Tags:
biskupnawrócenie
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail