Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 31/03/2023 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Idris Moses: muzułmanin, który został księdzem

Pe. Idris Moses testemunha conversão do islã à Igreja

St. John The Evangelist Catholic Church, Ladipo, Oshodi | Facebook

Francisco Veneto - 21.04.22

„Kiedy moja rodzina zorientowała się, że chodzę do kościoła, za każdym razem po powrocie do domu członkowie rodziny bili mnie. Straciłem wszystkich przyjaciół, a matka przez wiele dni nie dawała mi jeść" – opowiada duchowny i dodaje, że jednak podczas święceń kapłańskich czekała na niego niespodzianka.

Ks. Idris Moses Gwanube napotkał wiele przeszkód na swojej drodze do wiary. Urodzony w rodzinie muzułmańskiej, w rejonie zdominowanym przez islamistyczną zmilitaryzowaną organizację ekstremistyczną Boko Haram, od czternastego roku życia niezmiennie pragnął pójść za Chrystusem.

Powołanie z przeszkodami

Droga Idrisa Mosesa Gwanube’a, nigeryjskiego księdza, to niezwykła droga. Wyświęcony na kapłana 25 lutego 2022 roku, Idris Moses musiał pokonać wiele przeszkód, żeby pójść za swoim powołaniem.

Urodził się w rodzinie muzułmańskiej, w mieście Mararaba, w stanie Taraba, w północno-wschodniej Nigerii – rejonie, który od wielu lat jest terenem ataków przeciwko chrześcijanom, przede wszystkim ze strony grup islamskich takich jak Boko Haram. Już w wieku czternastu lat, w grudniu 2004 roku, sprzedając chleb w okolicach katolickiej parafii, poczuł w sobie powołanie – jak powiedział w zaufaniu agencji prasowej ACI Africa.

„Byłem zadowolony, bo kościół znajdował się daleko od naszego domu i rodzice dowiedzieli się, że wszedłem na drogę wiary dopiero wtedy, kiedy przygotowywałem się do przyjęcia chrztu” – ujawnił Idris Moses. Ponieważ był jedynym synem, szczególnie ojciec nie mógł się pogodzić z jego decyzją przejścia na katolicyzm.

„Kiedy moja rodzina zorientowała się, że chodzę do kościoła, za każdym razem po powrocie do domu członkowie rodziny bili mnie – opowiadał dalej. – Straciłem wszystkich przyjaciół, a matka przez wiele dni nie dawała mi jeść”.

Droga do kapłaństwa

Kiedy jeden z sąsiadów zaproponował ojcu Idrisa Mosesa, że zawiezie syna do więzienia dla nieletnich, syn uciekł i schronił się u swojego ojca chrzestnego, a kiedy temu z kolei zagrożono aresztowaniem, interweniował ówczesny proboszcz, ojciec Kieran Danfulani.

Umożliwił on Idrisowi Mosesowi wyjazd z rodzinnego miasta, jak również zapisanie się do niższego seminarium Najświętszego Serca w Jalingo, gdzie młody człowiek uzyskał dyplom w 2012 roku. Idris Moses postanowił iść dalej drogą swojego powołania i wstąpił do wyższego seminarium. 18 lipca 2021 roku został diakonem, a 25 lutego 2022 roku przyjął święcenia prezbiteratu.

Ku zaskoczeniu wszystkich jego rodzice w końcu uczestniczyli w uroczystości wyświęcania go na kapłana. „Byłem szczęśliwy, że rodzice są obecni na moich święceniach, bo to dowodziło, że wszystkie moje ofiary nie poszły na marne”.

Tags:
AfrykaIslamksiądzpowołanie
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail