Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 20/05/2024 |
Aleteia logo
Kultura
separateurCreated with Sketch.

Filipiński chór kościelny najlepszym chórem świata! Ich głosy zapierają dech. Posłuchajcie!

Kammerchor Manila

Kammerchor Manila | YouTube

J-P Mauro - 09.10.23

Chór Kammerchor Manila oszczędzał przez dwa lata na podróż do Walii, aby wziąć udział w międzynarodowym konkursie Musical Eisteddfod Competition w Llangollen. Muzycy z Filipin zostali zwycięzcami konkursu.

Konkurs Llangollen International Musical Eisteddfod 2023, doroczny walijski konkurs śpiewu, niedawno ogłosił filipiński chór kościelny „Najlepszym Chórem Świata”. W konkursie, który odbył się 8 lipca, Kammerchor Manila otrzymał główną nagrodę Luciano Pavarottiego za wybitny występ. 

Jak donosi portal Next Shark, chór Kammerchor Manila rywalizował pod batutą dyrygenta Anthony’ego Villanuevy, wykonując kompozycję „Cast Thy Burden Upon the Lord” autorstwa Alejandro Consolacion II oraz współczesną interpretację łotewskiej pieśni ludowej „Atsalums” Jēkabsa Jančevskisa. Wykonanie tego pierwszego utworu zostało nagrane i opublikowane na kanale YouTube chóru:

Ta niezwykle prestiżowa nagroda potwierdza znaczącą pozycję Filipin na światowej scenie muzyki klasycznej. Założony w 1992 roku, Kammerchor Manila ma swoją siedzibę w parafii Serca Jezusowego i Serca Maryi w Quezon City. Przez dziesięciolecia muzycy ugruntowali swoją pozycję jako czołowy chór Filipin, z wszechstronnym repertuarem obejmującym tradycyjny folk, współczesny pop i klasyczne madrygały. 

Jako organizacja non-profit, Kammerchor Manila musiał wykazać się kreatywnością, oszczędzając przez dwa lata, zanim był w stanie odbyć podróż do Zjednoczonego Królestwa, aby uczestniczyć w konkursie. Złożony proces logistyczny transportu dużego chóru wymagał od członków grupy pozyskania sponsorów, zanim mogli sfinalizować plany podróży i ubiegać się o wizy. Jak zauważył Villanueva w wywiadzie dla Tatler Asia: 

„Filipiny są znane z dobrych wokalistów. Śpiewamy prosto z serca. Nasz język jest bardzo ciepły, więc kiedy śpiewamy, wykorzystujemy tę delikatność. To nasza największa zaleta, jeśli chodzi o śpiew chóralny”.

Dowiedz się więcej o początkach i wyróżnieniach Kammerchor Manila na ich oficjalnej stronie internetowej, a następnie śledź wielokrotnie nagradzany chór na YouTube, gdzie znajdują się dziesiątki wysokiej jakości nagrań muzyki chóralnej, zarówno sakralnej, jak i świeckiej, do przeglądania w wolnym czasie.

Tags:
muzyka
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail