Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 18/05/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Amerykański ksiądz, krewny Ulmów, przywiózł do Markowej ponad 1000 intencji modlitewnych

Ks. Michael Niemczak

Fr. Michael Niemczak | Facebook

Redakcja - 25.09.23

Michael Niemczak – amerykański ksiądz o polskich korzeniach – przyjechał na beatyfikację rodziny Ulmów z ponad 1000 intencji. Przyjechał nie tylko na Eucharystię, ale też w odwiedziny do swoich krewnych – męczenników.

Krewny Ulmów w drodze na beatyfikację

Ks. Michael Niemczak jest blisko spokrewniony z beatyfikowaną niedawno rodziną Ulmów. Jest pradziadek, Jan Niemczak, był kuzynem bł. Wiktorii Ulma. 

Niemczak, który na co dzień posługuje w archidiecezji Santa Fe, jako formator roku propedeutycznego w seminarium Mount Angel, pojechał do Markowej, by uczestniczyć w wyniesieniu do chwały ołtarzy swoich bliskich krewnych. Przed wyjazdem stworzył prosty formularz Google, do którego wszyscy chętni mogli wpisywać swoje intencje. Zebrał ich 1137.

Beatyfikacja rodziny Ulmów. Mamy nowych błogosławionych! [GALERIA]

Prawdziwy wzór do naśladowania

Ks. Michael powiedział, że historie o Ulmach nadały ton jego wierze i pomagały rozeznać powołanie do kapłaństwa. Pragnął, by jego życie był tak heroiczne, jak jego krewnych. W rozmowie z Catholic News Agency powiedział:

Łatwo jest czytać te historie i myśleć o postaciach w nich przedstawionych jako o bardzo odległych w czasie i przestrzeni… Pomyśleć sobie, że musieli być nadludźmi i sam nie zrobiłbym tego, co oni. Ale kiedy słyszysz, że to członkowie twojej rodziny, jest w tym coś uderzającego.

Dodał także: 

Zdaję sobie sprawę, że w każdej rodzinie są święci, w każdej rodzinie są grzesznicy, każde serce jest zdolne do wielkiej świętości i wielkiej niegodziwości. Dlatego myśl o tym, że w ciągu zaledwie kilku pokoleń tak blisko mojego drzewa genealogicznego pojawiły się te święte postacie, była bardzo fascynująca.

Każda intencja złożona na ołtarzu

Ks. Michael Niemczak odwiedził Częstochowę, sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i grób bł. Jerzego Popiełuszki. Jego głównym celem była jednak Markowa i beatyfikacja rodziny Ulmów. Po przyjeździe do Polski zauważył duże poruszenie związane z tym wydarzeniem.

„Wydawało się, że cały kraj świętował” – powiedział ks. Michael. „Wszystko dlatego, że jedna rodzina zdecydowała się prowadzić chrześcijańskie życie w sposób, który – jestem pewien – wydawał im się zwyczajny”.

Niemczak obawiał się, że nie zdąży przeczytać wszystkich intencji i choć chwilę pomodlić się w każdej z nich. Postanowił wybrać się Markowej wczesnym autobusem wraz z innymi pielgrzymami. Dzięki temu miał kilka godzin, by – jak powiedział – „złożyć przed ołtarzem każdą intencję”.

Źródło: catholicnewsagency.com

Tags:
beatyfikacjaksiądz
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail