Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 17/06/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Nowy portret rodziny Ulmów. Co się na nim znajduje?

Obraz beatyfikacyjny rodziny Ulmów

fot. BP KEP / EpiskopatNews | Flickr | CC BY-NC-SA 2.0

Katolicka Agencja Informacyjna - 10.09.23

Obraz beatyfikacyjny rodziny Ulmów przedstawia Józefa i Wiktorię wraz z ich dziećmi na tle letniego pejzażu. Jego autorem jest artysta malarz Oleg Czyżowski.

Odsłonięcie obrazu nastąpiło w czasie dzisiejszej Mszy świętej w Markowej, po odczytaniu formuły beatyfikacyjnej, przed hymnem „Chwała na wysokości Bogu”.

Obraz beatyfikacyjny rodziny Ulmów

W tle obrazu, po lewej stronie, umieszczono dom rodzinny nowych błogosławionych. Natomiast w tle po prawej widoczne są ule i sad, czyli motywy nawiązujące do zainteresowań ogrodniczych bł. Józefa Ulmy.

Bł. Wiktoria Ulma została przedstawiona w ciąży. Na rękach trzyma najmłodszą córkę Marysię. Józef stoi po prawej stronie obrazu i trzyma w dłoniach gałązkę palmową, symbolizującą ich męczeńską śmierć. Na pierwszym planie widoczne są pozostałe dzieci.

Dziewczynka po lewej stronie – Stasia trzyma białą lilię, symbol czystości i niewinności. Chłopczyk na środku – Antoś pokazuje swojej siostrze Basi krzyżyk zrobiony z patyków. Krzyż ten jest symbolem poświęcenia i ofiary Chrystusa dokonanej z miłości do człowieka, a w tym przypadku oznacza także oddanie życia przez Samarytan z Markowej z miłości do drugiego człowieka. Pomiędzy rodzicami widać także dwóch starszych synów, Władzia i Frania.

Obraz wykonano w technice olejnej na płótnie o wymiarach 250 x 180 cm. Jego autorem jest artysta malarz Oleg Czyżowski, mieszkający w Chmielniku k. Rzeszowa. Autor wielu przedstawień o tematyce religijnej i kopii obrazów sakralnych, także portrecista, urodzony we Lwowie, studia artystyczne odbył na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Relikwiarz rodziny Ulmów

Relikwiarz beatyfikacyjny w formie monstrancji zawiera relikwie wszystkich członków błogosławionej rodziny Ulmów. Relikwie umieszczone zostały w okrągłym pojemniku o średnicy ok. 5 cm. Obudowa wykonana została z brązu w formie drzewa, na którego tle pojawiają się płaskorzeźby postaci Wiktorii i Józefa oraz ich dzieci. Po prawej stronie relikwiarza widać zarys domu rodzinnego Ulmów, a całość wieńczy przedstawienie wieży kościoła parafialnego w Markowej. Relikwiarz ma 40 cm wysokości. Tenże relikwiarz niesiony był w procesji podczas liturgii beatyfikacyjnej.

Zobacz relikwiarz na zdjęciach z Mszy beatyfikacyjnej [GALERIA]

Sarkofag rodziny Ulmów

Natomiast w kościele parafialnym w Markowej znajduje się wykonany z brązu sarkofag, o wymiarach ok. 180 na 75 cm i wysokości 55 cm oraz wadze ponad 400 kg.

Ma formę prostopadłościennej trumny ozdobionej dookoła neogotyckimi motywami arkadowymi, zaczerpniętymi z architektury ołtarza, na którym spocznie. Na wieku o ściętych krawędziach umieszczono przestrzennie wymodelowaną gałązkę palmową symbolizującą męczeńską śmierć rodziny Ulmów, a na dłuższym boku wyryto napis: „Błogosławieni Wiktoria i Józef Ulmowie razem z siedmiorgiem Dzieci”.

Zarówno relikwiarz beatyfikacyjny, jak i sarkofag wyszedł spod ręki artystki rzeźbiarki Agnieszki Stopyry-Żugaj z Chodaczowa. Jest ona absolwentką Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w 2007 r. Uczestniczyła w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Ma doświadczenie w projektowaniu wnętrz sakralnych, rzeźbach i tworzeniu wielu prac sakralnych, m.in. w kościele NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji w Toruniu. Jest autorką wielu statuetek, płaskorzeźb, tablic pamiątkowych oraz rzeźb między innymi: Pomnika Prymasa Wyszyńskiego w Skawinie, Pomnika Poli Negri w Los Angeles, Pomnika Rodziny Wojtyłów w Toruniu, Płaskorzeźby Dobrego Łotra z archikatedry w Przemyślu.

pab / Markowa (KAI); mz/Aleteia
Tytuł i śródtytuły pochodzą od redakcji Aleteia

Tags:
beatyfikacjabłogosławienimęczennicyrelikwieświęci
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail