Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 14/07/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Abp Szewczuk: Wyjaśniliśmy papieżowi, że mit o wielkiej rosyjskiej kulturze przerodził się w „raszyzm”

Biskupi Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego na audiencji u papieża Franciszka

Źródło: Блаженніший Святослав | Facebook

Katolicka Agencja Informacyjna - 18.09.23

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego: „Biskup Rzymu bardzo uważnie wysłuchał bólu i rozczarowania, które przedstawili mu nasi biskupi”.

„W jasny i zrozumiały sposób wyjaśniliśmy papieżowi Franciszkowi, że mit o wielkiej rosyjskiej kulturze przekształcił się w ideologię «rosyjskiego świata», którą uczeni określają dziś nowym terminem «raszyzm» – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk, w swoim tradycyjnym przesłaniu wideo w 83. tygodniu wojny na pełną skalę, którą „rosyjski okupant sprowadził na spokojną ukraińską ziemię”.

Przesłanie abp. Szewczuka

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), zauważył, że wróg używa przeciwko Ukrainie wszelkiej dostępnej broni – od okrętów podwodnych po wyrafinowane rakiety i lotnictwo strategiczne. „Ciężkie, krwawe walki toczą się na całej linii frontu. Ale nasza armia, nasze dziewczęta i chłopcy, krok po kroku wyzwalają ukraińskie miasta i wsie. Modląc się za nich, dziękując im za ten tydzień, który przeżyliśmy i odzyskaliśmy okupowane przez wroga tereny, mówimy: Ukraina trwa! Ukraina walczy! Ukraina się modli!” – powiedział abp Szewczuk.

Synod Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

Arcybiskup nawiązał do zakończonego w zeszłym tygodniu w Rzymie Synodu Biskupów UKGK, który był „bezprecedensowy w historii naszych działań synodalnych”. „Czterdziestu pięciu biskupów z całego świata przybyło do Rzymu, aby mówić jednym głosem do całego świata, jednym sercem i jednymi ustami w imieniu długo cierpiącej Ukrainy. Odbył się Synod Nadziei, jak go nazwaliśmy. I dziś możemy już powiedzieć, że ta nadzieja nas nie zawiodła. Co więcej, przekroczyło to nasze oczekiwania” – powiedział abp Szewczuk.

Zaznaczył, że uwaga społeczności światowej skupiła się w Rzymie na działaniach UKGK, że dziennikarze, politycy i osoby publiczne chciały usłyszeć głos Kościoła ukraińskiego. „Rozmawialiśmy ze zwierzchnikami i przedstawicielami Kościoła katolickiego nie tylko w Kurii Rzymskiej, ale także z całego świata. Stojąc przed obliczem Jego Świątobliwości Papieża Franciszka, każdy z naszych biskupów mógł zwrócić się do niego w imieniu swojego narodu, swojej diecezji, swojego ludu. A teraz wracamy do domu pełni nadziei, pewni, że Kościół powszechny wspiera naród ukraiński” – powiedział abp Szewczuk.

Ideologia „raszyzmu”

Zwrócił uwagę, że spotkanie z papieżem było dla biskupów szczególne. „Należy podkreślić, że komunikując się z nami, papież sam się korygował, eliminując różne nieporozumienia, które wiązały się z jego wypowiedziami. Biskup Rzymu bardzo uważnie wysłuchał bólu i rozczarowania, które przedstawili mu nasi biskupi. Wyjaśniliśmy mu w jasny i zrozumiały sposób, że mit o wielkiej rosyjskiej kulturze przekształcił się w ideologię «rosyjskiego świata», którą uczeni określają dziś nowym terminem «raszyzm»” – powiedział arcybiskup.

Przypomniał słowa papieża Franciszka w odniesieniu do najnowszych ideologii, który powiedział: „Prawdziwy ból jest wtedy, gdy dziedzictwo kulturowe narodu ulega «rozcieńczeniu» i jest poddawane manipulacjom ze strony pewnej władzy państwowej, w wyniku czego przekształca się w ideologię, która niszczy i zabija. To wielka tragedia, gdy taka ideologia wdziera się do Kościoła i zastępuje Ewangelię Chrystusa”.

Zwierzchnik UKGK zakończył: „Dlatego dzisiaj mówimy: nasi biskupi wypełnili swoją misję i powracają do swojego narodu, aby nadal modlić się i pracować na chwałę Boga i dla dobra narodu ukraińskiego”.

Abp Szewczuk poinformował, że w minioną niedzielę biskupi z Ukrainy i krajów europejskich przybyli do Grecji, do wspólnoty UKGK w Atenach na spotkanie, aby wspólnie zastanowić się, jak przemówić do serc narodów europejskich o bólu i cierpieniu Ukrainy.

tom (KAI) / Ateny

Tags:
grekokatolicypapież FranciszekRosjaUkrainawojna
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail