Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 20/05/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

„Koń trojański”. Co Rosjanie sądzą o Kościele katolickim?

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
Papież Franciszek i patriarcha Cyryl

GREGORIO BORGIA AFP/EAST NEWS

Isabella H. de Carvalho - Agencja I.Media - 14.12.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: co Rosjanie sądzą o Kościele katolickim?; Watykan proponuje zwołanie konferencji pokojowej; wypalenie – choroba zawodowa biskupów?

Środa, 14 grudnia 2022 r.

1. Co Rosjanie sądzą o Kościele katolickim?
2. Watykan proponuje zwołanie konferencji pokojowej.
3. Wypalenie – choroba zawodowa biskupów?
4. Niespodziewany sojusznik papieża w walce o klimat.
5. W cieniu niemieckich reform Francuzi przekształcili kościelne sądy.

1Co Rosjanie sądzą o Kościele katolickim?

„(…) katolicyzm rzymski jest nawet gorszy od samego ateizmu” – mówi w Idiocie Dostojewskiego książę Myszkin. Cytatem tym John Allen rozpoczyna swoją refleksję nad „odwieczną” rosyjską niechęcią do Kościoła katolickiego. Wiele mediów ostatnie tarcia pomiędzy Watykanem a Kremlem interpretuje jako pokłosie papieskiej wypowiedzi o Buriatach i Czeczenach. Watykanista z serwisu Crux dostrzega jednak ich głębsze korzenie.

Allen wskazuje na cztery czynniki podsycające napięcia w relacjach między Moskwą a Stolicą Apostolską. Pierwszym z nich jest obecność w Rosji Kościołów unickich. Prawosławie postrzega je jako „konia trojańskiego”, którego celem jest „kłusowanie na prawosławnych wiernych”.

Prócz unitów, cieniem na wspomnianych relacjach kładą się również: sojusz katolicko-osmański z czasów wojny krymskiej, niejednoznaczna postawa części katolików względem rewolucji październikowej, a także… watykańskie zabiegi na rzecz dialogu ekumenicznego. Te ostatnie przez wielu konserwatywnych wyznawców prawosławia postrzegane są jako zakamuflowana próba narzucenia Kościołowi wschodniemu papieskiego zwierzchnictwa.

Watykańscy dyplomaci, stwierdza Allen, nie powinni zaprzestać swoich starań na rzez pokoju i dialogu. Nie powinni też jednak „być naiwni co do głębi rosyjskiego sceptycyzmu i oporu”. Tym bardziej, że choć prawosławni „radykałowie” stanowią w swojej wspólnocie mniejszość, to w kręgach bliskich Władimirowi Putinowi są oni nadreprezentowani.

Crux, USA

2Watykan proponuje zwołanie konferencji pokojowej

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin, zaproponował zorganizowanie „nowej, dużej konferencji europejskiej poświęconej pokojowi”. Pomysłem tym duchowny podzielił się w trakcie wczorajszego (13.12) panelu dyskusyjnego pt. „Europa i wojna: od ducha Helsinek do perspektyw pokoju”, współorganizowanego m.in. przez Watykan i ambasadę Włoch.

„Musimy stawić czoła temu kryzysowi, tej wojnie i wielu zapomnianym wojnom, za pomocą nowych narzędzi. Nie możemy odczytywać teraźniejszości i wyobrażać sobie przyszłości wyłącznie w oparciu o stare wzorce, stare sojusze militarne czy kolonizację ideologiczną i ekonomiczną” – dodał hierarcha w odniesieniu do rosyjskiej napaści na Ukrainę.

Duchowny zaapelował również, w imieniu swoim i papieża Franciszka, o wzmożenie starań dyplomatycznych na rzecz powstrzymania walk w tym kraju. Wezwał także społeczność międzynarodową do zwiększenia zaangażowania na rzecz ograniczenia wyścigu zbrojeń i zaniechania gróźb użycia broni atomowej.

Vatican News, Watykan (jęz. francuski)

3Poza tym w przeglądzie prasy:

  • „Urząd biskupa diecezjalnego stał się zbyt dużym ciężarem i czuję, że muszę zrezygnować” – ogłosił przedwczoraj (12.12) ordynariusz angielskiej diecezji Hexham i Newcastle bp Robert Byrne. Hiszpański portal Religion Digital zauważa, że to już trzeci w ostatnich miesiącach hierarcha ustępujący ze swojej funkcji z uwagi na wypalenie zawodowe (Religion Digital, Hiszpania).
  • Nicolas Brown, reżyser filmu List: wiadomość od naszej Ziemi, deklaruje się jako zdystansowany od Kościoła agnostyk. Nie przeszkodziło mu to jednak w zawarciu swoistego „sojuszu” z papieżem Franciszkiem w kwestii promocji przesłania płynącego z encykliki Laudato si’ („National Catholic Reporter„, USA).
  • W cieniu radykalnych postulatów tzw. niemieckiej drogi synodalnej własne reformy przeprowadza Kościół we Francji. Ustanowiony przez tamtejszy episkopat Krajowy Kanoniczny Sąd Karny pomóc ma w oczyszczeniu wspólnoty po raporcie obrazującym ogromną skalę przestępstw seksualnych wśród francuskich duchownych (Katolisch.de, Niemcy).
Przeczytaj ten artykuł
bezpłatnie
Tworząc darmowe konto, uzyskasz dostęp do wszystkich artykułów Aletei bez żadnych ograniczeń. Zdobędziesz również możliwość pisania komentarzy.
Zarestruj się i czytaj za darmo

Tags:
ALE prasówkakościółmediaRosjaWspólnota Aletei
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail