Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 18/05/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Beatyfikacja rodziny Ulmów. Mamy nowych błogosławionych! [zdjęcia]

Beatyfikacja rodziny Ulmów w Markowej 10 września 2023 roku

fot. BP KEP / EpiskopatNews | Flickr | CC BY-NC-SA 2.0

Katolicka Agencja Informacyjna - 10.09.23

Papieski delegat kard. Marcello Semeraro ogłosił dziewięcioosobową rodzinę Józefa i Wiktorii Ulmów nowymi błogosławionymi.

W Markowej na Podkarpaciu dobiega końca Msza święta beatyfikacyjna, którą koncelebruje blisko 1000 kapłanów oraz 80 biskupów i kardynałów z Polski i zagranicy.

„Dobrzy Samarytanie” z Markowej

Po skończeniu śpiewów na wejście metropolita przemyski abp Adam Szal poprosił o beatyfikację Czcigodnych Sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów, małżonków, oraz ich siedmiorga dzieci. Postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Witold Burda odczytał biografię rodziny. Chwilę później nastąpił najważniejszy moment beatyfikacji – prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro wygłosił w języku łacińskim list apostolski Ojca Świętego zawierający formułę beatyfikacyjną. Jej polskie tłumaczenie odczytał bp Stanisław Jamrożek, biskup pomocniczy przemyski. Brzmiało ono następująco:

„Spełniając życzenie Naszego Brata Adama Szala, Arcybiskupa Metropolity Przemyskiego Obrządku Łacińskiego, a także wielu innych Braci w Biskupstwie oraz licznych wiernych, za radą Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, naszą władzą Apostolską zezwalamy, aby odtąd Czcigodni Słudzy Boży, JÓZEF I WIKTORIA ULMA, małżonkowie wraz z ich siedmiorgiem dzieci, wierni świeccy, męczennicy, którzy jako dobrzy Samarytanie, bez lęku złożyli ofiarę ze swojego życia ze względu na miłość do braci oraz przyjęli do swojego domu tych, którzy cierpieli prześladowanie, obdarzeni byli tytułem Błogosławionych i aby corocznie obchodzono ich wspomnienie dnia 7 lipca, w miejscach i w sposób określony przez prawo. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen. Dano w Rzymie, na Lateranie, dnia 15 sierpnia, w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Roku Pańskiego 2023, w jedenastym roku Naszego Pontyfikatu”.

Beatyfikacja rodziny Ulmów. Zobacz zdjęcia z uroczystości w Markowej!

Wspomnienie błogosławionej rodziny Ulmów – 7 lipca

Odczytując z mandatu Ojca Świętego list apostolski, w którym Franciszek wpisał rodzinę Ulmów w poczet błogosławionych, kard. Semeraro poinformował, że liturgiczne wspomnienie błogosławionej rodziny Ulmów obchodzone będzie 7 lipca, a więc w dniu zawarcia przez Józefa i Wiktorię sakramentu małżeństwa.

Następnie odsłonięto portret beatyfikacyjny Józefa i Wiktorii Ulmów i ich siedmiorga dzieci. Jego autorem jest Oleg Czyżowski. W tym czasie chór śpiewał uroczyste „Alleluja”, a następnie pieśń ku czci Błogosławionych. Do prezbiterium wkroczyła procesja z relikwiami, które niósł ks. Roman Chowaniec, proboszcz parafii w Markowej. Arcybiskup razem z postulatorem podziękowali kard. Semeraro za dokonaną beatyfikację, który ofiarował duchownym kopię listu apostolskiego.

Beatyfikacja blisko miejsca męczeństwa

Uroczystość odbywa się w pobliżu Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów i w sąsiedztwie skansenu, do którego przeniesiono dom rodziny Szylarów. W domu tym ukrywano siedmioro Żydów z rodziny Weltzów. Im, w przeciwieństwie do osób ukrywanych przez Ulmów – udało się przeżyć wojnę.

Msza święta sprawowana jest zasadniczo w języku łacińskim, natomiast w języku polskim liturgia słowa oraz niektóre części Mszy.

Podczas Mszy świętej odczytano fragment z Drugiej Księgi Machabejskiej mówiący o męczeństwie matki i jej siedmiu synów. (2 Mch, 7,1, 20-23; 27b-29). Następnie zabrzmiały fragmenty Psalmu 116 z refrenem: “Cenna przed Panem śmierć jego wyznawców”. Po niej odczytany został fragment z Listu do Kolosan (Kol 3, 12-17), w którym św. Paweł zachęca do miłosierdzia, dobroci, pokory, cichości i cierpliwości. Uczestnicy liturgii usłyszeli następnie przypowieść o miłosiernym Samarytaninie (Łk 10, 30-37).

Błogosławiona rodzina Ulmów na zdjęciach!

Tags:
beatyfikacjabłogosławienimęczennicy
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail