Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 21/06/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Patronka Odessy wciąż czuwa! Cudowna ikona przetrwała atak Rosjan

Ikona Matki Bożej Kasperowskiej

Одеська єпархія | Facebook

Elisabeth Paz - Redakcja - 28.07.23

Sobór Przemienienia Pańskiego w Odessie na Ukrainie został poważnie uszkodzony w wyniku rosyjskich ataków rakietowych w nocy z 22 na 23 lipca. Jednak słynna ikona Matki Bożej Kaspierowskiej, opiekunki miasta, została odnaleziona w gruzach niemal nienaruszona!

Zawalone ściany, pogruchotane dekoracje… W nocy z 22 na 23 lipca rosyjska rakieta uderzyła w prawosławną katedrę Przemienienia Pańskiego w Odessie. Pocisk trafił w centralny ołtarz, częściowo niszcząc budynek katedry i sufity trzech niższych pięter. Poważnie uszkodzone zostały naścienne ozdoby oraz ikony. Całkowitemu zniszczeniu uległy pomieszczenia biurowe w dolnej części katedry. Ranny został strażnik katedry.

Zniszczona katedra na zdjęciach – zobacz galerię:

Znak nadziei dla Odessy

Od kilku dni mieszkańcy Odessy próbują uprzątnąć to miejsce. Pośród gruzów leżą podziurawione odłamkami ikony. Podarte malowidła ścienne odsłaniają betonową i metalową konstrukcję budynku… A jednak, wśród tych ogromnych zniszczeń parafianie odnaleźli słynną ikonę Matki Bożej Kaspierowskiej.

Na wizerunku tym Maryja czule przyciska Dzieciątko Jezus do swojego policzka, trzymając Jego głowę obiema rękami. Ikonę zdobi złota rama, na której po prawej stronie widnieje obraz Matki Bożej, a po lewej stronie – Jezusa. Ikona przetrwała rosyjski atak prawie nienaruszona. Stała się znakiem nadziei dla mieszkańców Odessy, którzy uważają ją za patronkę miasta.

Cudowna ikona Matki Bożej Kaspierowskiej

Kilkaset lat temu ikonę miał przywieźć w okolice Chersonia Serb przybyły z Siedmiogrodu. Przechodziła z pokolenia na pokolenia, aż w 1809 roku jej właścicielką została Juliana Kaspierowa, żona kapitanu sztabu, która mieszkała w swoim majątku Iwano-Iwanowsk. Ikona była już wtedy mocno zniszczona. W 1840 r. Juliana całą noc gorąco modliła się przed tym wizerunkiem o pomoc w kłopotach. W pewnym momencie ujrzała, że ikona odnawia się i powraca do idealnego stanu. Twarz Matki Bożej na kilka chwil rozjaśniła się.

W kolejnych latach za pośrednictwem ikony dokonało się wiele cudów i uzdrowień, uznanych przez komisję Świętego Synodu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Podczas blokady i ataków na Odessę w trakcie wojny krymskiej (1853-1855) mieszkańcy miasta codziennie modlili się przed tą ikoną w Soborze Przemienienia Pańskiego. Dzięki niej, jak wierzą mieszkańcy, Odessa pozostała nietknięta. Dziś proszą Matkę Bożą Kaspierowską o zakończenie wojny.

Tags:
IkonaMaryjaPrawosławieUkrainawojna
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail