Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 17/06/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Zniszczenie katedry w Odessie to manifestacja satanistycznego zła „rosyjskiego świata”

Zniszczona w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego katedra w Odessie na Ukrainie

Oleksandr GIMANOV / AFP

Katolicka Agencja Informacyjna - 24.07.23

Eparchia (diecezja) Odeska Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego potępiła i nazwała „aktem terrorystycznym” uszkodzenie należącej do niej katedry Przemienienia Pańskiego w wyniku nocnego rosyjskiego ataku na Odessę.

Zniszczenie katedry w Odessie

„Eparchia odeska potępia ten akt terrorystyczny przeciwko głównej świątyni i duchowemu sercu Odessy, wokół której mieszkają cywile i która w żaden sposób nie jest związana z obiektami wojskowymi” – podały służby prasowe eparchii w oświadczeniu. 

Rosyjska rakieta uderzyła w centralny ołtarz, częściowo niszcząc budynek katedry i sufity trzech niższych pięter, znacznie uszkadzając dekorację wnętrz i ikony oraz całkowicie niszcząc pomieszczenia biurowe w dolnej części katedry. Ranny został również strażnik katedry.

„Życzę, aby ujrzeli światło i w końcu przestali oddawać się złu”

Komentując to wydarzenie zwierzchnik związanego z Konstantynopolem Kościoła Prawosławnego Ukrainy, metropolita Epifaniusz przekazał kondolencje wszystkim, którzy ucierpieli w wyniku nocnego rosyjskiego ataku w Odessie. „A wszystkim tym, którzy nadal uważają Gundiajewa [patriarchę Rosji i Wszechrusi – przyp. KAI] za swojego duchowego przywódcę, zwłaszcza tutaj na Ukrainie, życzę, aby ujrzeli światło i w końcu przestali oddawać się złu” – stwierdził metropolita Epifaniusz. Zwierzchnik Kościoła Prawosławnego Ukrainy nazwał zniszczenie katedry manifestacją satanistycznego zła „rosyjskiego świata”. Przypomniał również, jak katedra została konsekrowana i zainaugurowana otwarta przez Cyryla.

Zniszczona w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego katedra w Odessie na Ukrainie
Zniszczona w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego katedra w Odessie na Ukrainie

„W 2010 roku zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, Gundiajew, otworzył tę katedrę z wielką pompą. A teraz ci, których on nadal błogosławi, aby prowadzili wojnę przeciwko Ukrainie, wysyłają rakiety i inną broń zniszczenia do Odessy, do innych miast i wiosek Ukrainy, aby zabijać i niszczyć.

Błogosławieństwo Gundiajewa jest przekleństwem, jego słowa są usprawiedliwieniem dla bezprawia, a jego działania są służbą imperium zła” – stwierdził metropolita Epifaniusz.

st (KAI/RISU) / Odessa

Tags:
kościółPrawosławieRosjaUkrainawojna
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail