Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 20/05/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

La Almudena w Madrycie – królewska katedra z tajemniczą ikoną

Katedra Matki Bożej Almudena w Madrycie

Catarina Belova | Shutterstock

Daniel Esparza - 23.07.23

W przepięknej katedrze La Almudena w Madrycie krzyżuje się królewskie dziedzictwo Hiszpanii z pobożnością jej mieszkańców. Ze świątynią wiąże się też niezwykła legenda o maryjnej ikonie.

Madrycka katedra Santa María la Real de La Almudena jest nazywana „la real” (czyli dosłownie królewską). Sąsiaduje z hiszpańskim Pałacem Królewskim. To stosunkowo młody budynek, jego budowa rozpoczęła się pod koniec 1883 roku i trwała przez ponad sto lat, aż do poświęcenia i oficjalnego otwarcia w 1993 roku przez papieża Jana Pawła II.

Królewska katedra

Katedra łączy typowe hiszpańskie style architektoniczne (neogotycki, neoromański i neoklasycystyczny). Jest poświęcona Matce Bożej – La Almudena – patronce Madrytu. Zgodnie z tradycją, podczas mauretańskiego oblężenia Madrytu w IX wieku, Dziewica Maryja ukazała się obrońcom miasta. Zainspirowała ich do oporu i skutecznego odparcia najeźdźców.

Podobnie jak z wieloma imionami maryjnymi w Hiszpanii, nazwa „La Almudena” pochodzi od arabskiego al-mudayna, co oznacza „otoczone murem miasto” lub „cytadelę”.

Zobacz przepiękną królewską katedrę na zdjęciach – kliknij w galerię!

Obsesja na punkcie ikony

Z kolei według innej tradycji, w 1083 r., kiedy król Alfons VI z León podbił Madryt i wypędził muzułmanów z miasta, miał obsesję na punkcie znalezienia cennej ikony Matki Bożej. Wieki wcześniej, dla bezpieczeństwa, została ona ukryta w murach cytadeli. Nie mogąc zlokalizować zaginionej figury, Alfonso VI poświęcił się modlitwie.

W końcu część ścian zawaliła się i odsłoniła obraz, przy którym… wciąż paliły się świece (były z nim schowane przed wiekami!). Miejsce cudownego i legendarnego wydarzenia jest oznaczone na zewnątrz katedry niszą z posągiem Dziewicy.

Jako patronka Madrytu, La Almudena zajmuje szczególne miejsce w sercach madrytczyków. Jej coroczne święto, 9 listopada, obchodzone jest z wielkim entuzjazmem, przyciągając zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Krypta Alfonsa XII

Wnętrze królewskiej katedry jest oszałamiające, z wielką nawą główną, strzelistym sklepieniem i wysokimi witrażami. Kaplica Najświętszego Sakramentu, z ozdobnymi dekoracjami i misterną złotą robotą, stanowi centralny punkt kultu. Podobnie jak w przypadku większości wielkich kościołów, La Almudena mieści również liczne kaplice poświęcone różnym świętym, zapewniając tym samym miejsca do modlitwy i refleksji.

Jedną z głównych atrakcji katedry jest Krypta Alfonsa XII, w której spoczywają szczątki kilku hiszpańskich monarchów. Krypta wpływa na historyczne znaczenie katedry La Almudena – służy jako łącznik między królewskim dziedzictwem Hiszpanii a pobożnością religijną jej mieszkańców.

Tags:
architekturahistoriaHiszpaniaMaryja
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail