Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 20/05/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Ta katedra „pokonała” Hagię Sophię. Jest największa na świecie!

Katedra w Sewilli

Leon Rafael | Shutterstock

Daniel Esparza - 14.06.23

Wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, katedra w Sewilli przyciąga podróżnych z całego świata imponującym rozmiarem i architektonicznym przepychem.

Katedra w Sewilli, znana również jako Catedral de Santa María de la Sede, jest niezwykłym świadectwem bogatego dziedzictwa religijnego Sewilli. Położony w samym sercu historycznego centrum miasta architektoniczny cud słynie z ogromnych rozmiarów. To jedna z największych gotyckich katedr na świecie! Po ukończeniu prac, na początku XVI wieku, zastąpiła Hagię Sophię jako największą katedrę na świecie. Ten tytuł bizantyjski kościół posiadał przez tysiąc lat!

Katedra w Sewilli

Katedra w Sewilli została zbudowana na miejscu dawnego meczetu. Budowa trwała ponad sto lat. Rozmiary katedry wprawiają w osłupienie. To architektoniczne świadectwo potęgi i waleczności królowej Izabeli I Katolickiej, która odbiła Półwysep Iberyjski z rąk kalifatu Kordoby i znacznie rozszerzyła terytoria korony hiszpańskiej. W katedrze znajduje się też grób Krzysztofa Kolumba.

Już w progach świątyni odwiedzających uderza ogrom wnętrza. Zajmująca powierzchnię około 11 520 metrów kwadratowych nawa główna wznosi się na imponującą wysokość 42 metrów. Nawa jest otoczona licznymi kaplicami, a w każdej z nich znajdują się niezwykłe dzieła sztuki i relikwie.

Zachwyca pięknem i majestatem. Zobacz zdjęcia katedry w Sewilli!

Arcydzieło hiszpańskiego renesansu

Wieża Giralda, dawny minaret przekształcony w dzwonnicę, jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów katedry. Wznosząca się na zdumiewającą wysokość 104 metrów wieża gwarantuje świetną panoramę miasta.

Oprócz imponujących rozmiarów katedra w Sewilli kryje w sobie bogactwo artystycznych i historycznych skarbów. Weźmy na przykład Retablo Mayor, bogaty ołtarz wykonany przez cenionego rzeźbiarza Pierre’a Dancarta. To arcydzieło hiszpańskiej sztuki renesansowej, a jednocześnie dowód na nieprawdziwość twierdzenia, że Hiszpania „nie miała renesansu” i przeszła od razu do baroku.

Katedra w Sewilli, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, przyciąga podróżnych na całym świecie swoim wspaniałym rozmiarem i architektonicznym przepychem. Stanowi świadectwo głębokiego znaczenia historycznego miasta i niezachwianej pobożności religijnej jego mieszkańców.

Tags:
architekturaciekawe kościołyHiszpaniasztuka
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail