Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 16/06/2024 |
Aleteia logo
Pod lupą
separateurCreated with Sketch.

Kamienie, wyzwiska i wtargnięcie na teren klasztoru. Nasilają się ataki na elżbietanki w Jerozolimie

Ataki na Nowy Dom Polski w Jerozolimie, prowadzony przez siostry elżbietanki

fot. Tele2001 - praca własna | Wikimedia Commons | CC BY-SA 4.0; Mariola Serafin (@molkas2) | Twitter

Redakcja - 20.07.23

Polskie elżbietanki od lat pracują w Jerozolimie. W ostatnich tygodniach nasiliły się akty agresji ze strony ortodoksyjnych żydów.

Nasilające się ataki na elżbietanki w Jerozolimie

Elżbietanki, które od wielu lat pracują w Jerozolimie, mierzą się z coraz częstszymi aktami agresji. Nowy Dom Polski, w którym mieszkają i posługują siostry, powstał w 1942 r. w dzielnicy Me’a Sze’arim – najstarszej dzielnicy żydowskiej, w której mieszkają niemal sami ortodoksi. Ich wrogie zachowania nasiliły się w zeszłym miesiącu.

W czerwcu klasztor sióstr zaczęto obrzucać kamieniami. Przełożona s. Róża, która od 28 lat pracuje w Ziemi Świętej, stwierdziła, że napastnicy uczynili sobie z polskiego klasztoru „tarczę do rzucania kamieniami”.

Teraz, gdy siostry tylko wyjdą z klasztoru, są obrzucane wyzwiskami, opluwane i słuchają bluźnierstw. Bezpieczni nie są także pielgrzymi, którzy nocują w klasztorze. Są obrzucani workami z wodą.

Bezsilność policji i pomoc w potrzebie

Siostra Róża zgłosiła czerwcowy incydent na policję. Niestety, funkcjonariusze nie kwapili się do podjęcia działań. Najpierw kazali jej czekać kilka godzin na komisariacie, następnie potrzebowali kilku dni, by przyjechać na miejsce zdarzenia. Dzielnicowy nie chciał się zainteresować sprawą, nawet po zobaczeniu nagrania z monitoringu.

Na szczęście na pomoc siostrom elżbietankom przyszła żydowska fundacja „The Religious Freedom Data Cener”. To dzięki nim udało się nawiązać kontakt z kompetentnym funkcjonariuszem, który był do dyspozycji sióstr w miniony weekend, kiedy doszło do prawdziwego apogeum agresji.

Coraz więcej agresji wobec chrześcijan

W miniony weekend, dwie noce z rzędu, grupa ortodoksyjnych żydów wtargnęła na teren klasztoru. Napastnicy zdewastowali m.in. ciężkie, antywłamaniowe drzwi. Na szczęście tym razem policja przybyła błyskawicznie na miejsce zdarzenia. 

Nie tylko siostry elżbietanki mierzą się z aktami agresji. W maju ortodoksyjni żydzi mieli demonstrację przeciw chrześcijanom. Wśród krzyczących był wiceburmistrz Jerozolimy Aireh Kind, który wołał: „Misjonarze wracajcie do domu”.

Jakiś czas temu w Dzielnicy Ormiańskiej pojawiły się napisy: „zemsta”, „śmierć chrześcijanom” oraz „śmierć Ormianom”. Zaś franciszkanie ze Starego Miasta, po zbezczeszczeniu figury Jezusa, zamykają drzwi do kompleksu św. Zbawiciela, co nigdy nie miało miejsca.

Reakcja władz

Stacją jest zaniepokojony polski MSZ i ambasada Polski. Ta ostatnia, po weekendowym ataku na klasztor elżbietanek, przekazała następująca informację: „Polska jest głęboko zaniepokojona powtarzającymi się fizycznymi atakami na pielgrzymów i członków Klasztoru Polskich Sióstr Elżbietanek” i na polecenie polskiego MSZ zwróciła się do władz Izraela o ukaranie agresorów.

Prezydent Izraela, Izaak Herzog, potępił przemoc wobec chrześcijan: „Całkowicie potępiam przemoc we wszystkich jej formach, wymierzoną przez małą i ekstremistyczną grupę w święte miejsca wiary chrześcijańskiej i przeciwko chrześcijańskim duchownym w Izraelu” – powiedział dla „Times of Izrael”. Obiecał także, że „państwo Izrael jest zaangażowane w zakończenie tego zjawiska”.

Źródło: radio.opole.pl, wydarzenia.interia.pl

Tags:
Jerozolimaprześladowaniazakonniceżydzi
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail