Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 09/06/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Zdewastowano chrześcijański cmentarz w Jerozolimie. Sprawcy zniszczyli ponad 30 nagrobków

Zdewastowany cmentarz w Jerozolimie

Mahmoud Illean/Associated Press/East News

Karol Wojteczek - 05.01.23

Przestępstwo ma prawdopodobnie związek z nasileniem aktywności ruchów nacjonalistycznych i ortodoksyjnych w Izraelu...

Protestancki cmentarz na jerozolimskiej górze Syjon powstał w 1848 r. Za jego otwarcie odpowiadał ówczesny anglikański ordynariusz miasta, bp Samuel Gobat. Na nekropolii spoczywają m.in. żołnierze brytyjscy polegli w walkach i zamachach w czasie, gdy Palestyna pozostawała protektoratem Zjednoczonego Królestwa.

1 stycznia na teren cmentarza wdarło się dwóch mężczyzn, którzy zaczęli przewracać nagrobki i rozbijać je kamieniami. Uszkodzili także ogrodzenie. Zniszczeniu ulec miało przeszło 30 miejsc pochówku.

O przeprowadzenie ataku podejrzane są środowiska ortodoksyjnych wyznawców judaizmu. Na nagraniu z kamer monitoringu widoczne są bowiem fragmenty cycesów oraz jarmułki sprawców.

Ich czyn jako „niemoralny afront wobec religii” potępiło izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych. Miejscowy ordynariusz anglikański abp Hosam Naoum jest zdania, że doszło do „przestępstwa z nienawiści”. Z kolei brytyjski konsulat zwrócił uwagę, że ostatnia dewastacja to najnowsza „z serii napaści na wspólnotę chrześcijańską” w Jerozolimie.

Izrael tylko dla Żydów?

Nasilenie przemocy ze strony izraelskich ortodoksów i nacjonalistów przyniosły październikowe wybory parlamentarne, wygrane przez nacjonalistyczno-konserwatywne ugrupowanie Likud.

Od tego momentu trwa w Ziemi Świętej kolejna fala aktów agresji wymierzonych w przedstawicieli innych niż judaizm wyznań i należące do nich miejsca kultu. Szczegółowo o tym problemie pisaliśmy tutaj.

Protest przeciwko tej sytuacji wystosowało w grudniu Zgromadzenie Ordynariuszy Katolickich Ziemi Świętej. Organ ten pomaga koordynować współpracę pomiędzy funkcjonującymi w Ziemi Świętej wspólnotami pozostającymi w łączności ze Stolicą Apostolską.

Francuski magazyn „Terre Sainte” określił niedawno powstały w Izraelu rząd jako „najbardziej prawicowy w historii kraju. Z (…) ministrami, którzy są jawnymi nacjonalistami, kolonialistami i obrońcami państwa Izrael otwartego tylko dla Żydów”.

Szczególnym echem odbiła się w ostatnich dniach wtorkowa (3.01) wizyta, postrzeganego jako skrajnie prawicowy, ministra bezpieczeństwa wewnętrznego Izraela Itamara Ben-Gewira w uznawanym za jedno z najświętszych miejsc islamu jerozolimskim meczecie Al-Aksa. Środowiska palestyńskich muzułmanów uznały ją za akt prowokacji.

Tags:
cmentarzJerozolimaprofanacjaprześladowaniaprzestępstwo
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail