Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 24/06/2024 |
Aleteia logo
Kultura
separateurCreated with Sketch.

Inspirująca lekcja od Maggie Smith. Czego uczy 88-letnia aktorka w „The Miracle Club”?

Still - Maggie Smith in The Miracle Club

Sony Pictures

Cerith Gardiner - 19.07.23

Maggie Smith, 88-letnia legenda brytyjskiego kina, z wieloma prestiżowymi nagrodami (m.in. Oscarem) na koncie, w najnowszym filmie „The Miracle Club” daje widzom cenną życiową lekcję.

Długo oczekiwany film „The Miracle Club” z imponującą obsadą już w kinach. Na ekranie zobaczymy m.in. Maggie Smith, 88-letnią legendę brytyjskiego kina, która ma swoim koncie wiele prestiżowych nagród.

Miracle Club

Pamiętacie jej kreacje w filmach o Harrym Potterze? W pamięci starszych widzów zapewne zapisała się jako tytułowa Jean Brodie w opartym na powieści katolickiej pisarki Muriel Spark filmie „Pełnia życia panny Brodie”. Za pierwszoplanową rolę Smith zdobyła Oscara w 1970 r. Aktorka stworzyła też znakomitą kreację w popularnym serialu telewizyjnym „Downton Abbey”, który również przyniósł jej nagrody i kolejnych fanów.

Wielka dama ekranu nie zawodzi w kolejnej roli. W „Miracle Club” wciela się w postać skruszonej Lily Fox. Reżyser Thaddeus O’Sullivan w rozmowie z Aleteią przyznał, że na planie filmu Smith pracowała „naprawdę, naprawdę ciężko”. Aktorka podjęła wyzwanie opanowania trudnego dublińskiego akcentu. Udało jej się to osiągnąć dzięki wieloletniemu doświadczeniu, ale przede wszystkim nieustającej chęci doskonalenia rzemiosła.

Maggie Smith. Wyzwania w każdym wieku

Rola Smith nie tylko dodała filmowi „Miracle Club” prestiżu, jest też cenną lekcją dla widzów. Postawa aktorki pokazuje, że bez względu na wiek wciąż jest wiele do osiągnięcia. Chociaż wyzwania, które podejmujemy są zależne od naszych życiowych okoliczności, a przez to różne, to wciąż warto stawiać im czoło.

Wystarczy spojrzeć na innych niesamowitych aktorów-seniorów, by zobaczyć, jak wiele wnoszą nie tylko do kina. Można tu wspomnieć choćby 81-letniego Harrisona Forda, który zachwyca fanów w najnowszym filmie o Indianie Jonesie.

Lekcje od seniorów

Warto w tym miejscu wspomnieć inne osoby za starszego pokolenia, które dowodzą, że mimo wieku (albo właśnie dzięki wynikającemu z niego doświadczenia!), pełnią niezwykle ważne role, wcale nie filmowe.

Uznana amerykańska artystka ludowa Grandma Moses chwyciła za pędzel w wieku 78 lat. Laura Ingalls Wilder zaczęła pisać książki Little House dopiero w wieku 65 lat. Winston Churchill również miał 65 lat, kiedy po raz pierwszy został premierem Anglii i poprowadził swój kraj do stawienia czoła nazistom podczas II wojny światowej.

Kiedy oglądasz cudowną Maggie Smith na wielkim ekranie, pamiętaj, że nigdy nie wiesz, dokąd zaprowadzi Cię twoja życiowa podróż… w każdym wieku!

Tags:
aktorfilmstarość
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail