Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 02/03/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

W co trzecim kraju naruszana jest wolność religijna. Raport PKWP

Raport o wolności religijnej

fot. PKWP

Pomoc Kościołowi w Potrzebie - 23.06.23

Od 2021 roku w 40 krajach ludzie zostali zabici lub uprowadzeni z powodu swojej wiary, w 36 sprawcy rzadko lub nigdy nie są ścigani przez wymiar sprawiedliwości. Powszechna bezkarność i milczenie, gdy prześladowań dopuszczają się reżimy „ważne strategicznie”, znalazły się wśród głównych wniosków z raportu pt. „Wolność religijna na świecie”, zaprezentowanego przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie w raporcie pt. „Wolność religijna na świecie” przedstawia dane, które obejmują 196 krajów. W 61, czyli w blisko 1/3, wolność religijna jest naruszana. Prześladowania występują w 28 państwach, dyskryminacja religijna w 33.

22-letnia Debora została ukamienowana

Dokument zaprezentował ks. Paweł Antosiak z PKWP. Wyjaśnił, że „większość populacji żyje w Afryce i Azji, przez co kraje, gdzie dochodzi do naruszeń wolności religijnej, obejmują 5 mld ludzi”. Raport wśród głównych przyczyn prześladowań i dyskryminacji wskazuje na nacjonalizm etniczno-religijny, islamski ekstremizm i autorytarne rządy. Przykładem tego ostatniego jest Nikaragua, gdzie dyktatura systemowo niszczy Kościół, bezczeszczone i grabione są miejsca kultu, a biskupi oskarżani o zdradę stanu.

Najwięcej dramatów rozgrywa się w Afryce, kontynencie najbardziej naznaczonym przemocą ze względu na rozprzestrzeniającą się działalność dżihadystów. Ks. Paweł Antosiak sięgnął po przykład z Nigerii. „22-letnia Debora została ukamienowana, jej ciało podpalone. Powodem były wiadomości, jakie wysłała na WhatsApp, w których skarżyła się, że na uniwersytecie jest poddawana islamskiej propagandzie” – zaznaczył.

Świat wybiera milczenie

Od stycznia 2021 do czerwca 2022 w Nigerii zamordowano ponad 7600 naszych Sióstr i Braci. „Mimo że chrześcijanie w tym kraju to niemal 46 proc. populacji, to 95 proc. władzy politycznej, wojskowej, spoczywa w rękach muzułmanów” – zauważył ks. Paweł Antosiak. Wskazał, że często przestępcy pozostają bezkarni. Z brakiem reakcji na prześladowania mierzą się m.in. nasze Siostry i Bracia w Pakistanie.

Wiele dziewczynek jest porywanych, uprowadzanych przez muzułmanów i zmuszanych do zawierania małżeństw z dorosłymi. Dziewczynki te mają często 10-12 lat. Rodziny są zastraszane przed zgłaszaniem tego do określonych organów: policji, sądów, a nawet jeżeli to zgłoszą, bardzo często jest to zupełnie nieskuteczne, ponieważ władze boją się podjąć jakiekolwiek działania przeciwko islamowi .

– tłumaczył przedstawiciel PKWP
Raport o wolności religijnej

Od 2021 roku, co znajduje się raporcie, w 40 krajach ludzie zostali zabici lub uprowadzeni z powodu swojej wiary. W 36 z nich sprawcy rzadko lub nigdy nie są ścigani przez wymiar sprawiedliwości.

Demokratyczna Republika Konga potwierdza, że świat wybiera milczenie wobec cierpienia, co ma związek z ogromnymi złożami kobaltu, jakie się tam znajdują, wykorzystywanego do produkcji baterii w telefonach, komputerach i samochodach elektrycznych. „W kraju z kilkunastu do niemal 120 wzrosła liczba organizacji terrorystycznych” – wyjaśnił ks. Paweł Antosiak.

„Stajemy się głosem ludzi cierpiących w milczeniu”

Ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej PKWP, w trakcie prezentacji raportu przebywał w Libanie. W trakcie połączenia internetowego podkreślał, że za wszystkimi danymi i statystykami kryją się ludzie potrzebujący pomocy. „W 47 krajach sytuacja się pogorszyła, tylko w 9 uległa częściowej lub znacznej poprawie” – mówił na podstawie raportu. Wykładowca UKSW zauważył, że odpowiedzią na te dane jest próba docierania do cierpiących ze wsparciem.

„Stajemy się głosem ludzi cierpiących w milczeniu” – napisał ks. prof. Cisło we wstępie do dokumentu pt. „Wolność religijna na świecie”.

Jak zaznaczył, „tam, gdzie przebywamy, zawsze reagujemy na potrzeby zgłaszane przez cierpiących. Dajemy chleb do ręki głodnym, młodym uchodźcom szansę na lepszą przyszłość, matkom możliwość podjęcia pracy. Podtrzymujemy nadzieję u tych, którzy na co dzień mierzą się z dramatem wojny”. W raporcie przypomniał słowa, jakie usłyszał w Aleppo: „potrzebujemy Was, abyście zobaczyli nasz ból”. Wyliczał, że Pomoc Kościołowi w Potrzebie w ostatnich miesiącach dotarła do Ugandy, RŚA, Syrii, Libanu, Ziemi Świętej, Pakistanu i na Ukrainę. 

Ks. prof. Cisło zauważył, że potrzeba dziś odważnego głosu, który przerwie współczesną spiralę milczenia.

Najważniejsze wnioski z raportu PKWP są dostępne tutaj.

Tags:
chrześcijaństwokościół powszechnyprześladowania
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail