Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 21/03/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

50 zamordowanych wiernych, 3 porwanych księży, zniszczony kościół. Nasilają się prześladowania chrześcijan w Nigerii

NIGERIAN CHRISTIANS

EMMY IBU | AFP

Francisco Veneto - Karol Wojteczek - 30.03.22

Do najbrutalniejszej z serii napaści doszło w piątek, 25 marca, w stanie Kaduna. W ataku na szereg wiosek zginęło tam wówczas co najmniej 50 osób, a ok. 100 zostało uprowadzonych.

Uprowadzenia chrześcijańskiej ludności i brutalne pacyfikacje wiosek w północnej Nigerii mają związek z nasileniem aktywności islamistycznej bojówki Boko Haram i grup zbrojnych wywodzących się spośród pasterskiego, muzułmańskiego ludu Fulani.

Porwany w piątek duchowny, ks. Felix Zakari, posługiwał w (zdewastowanym w ataku) kościele św. Anny w wiosce Zango Tama. „Wszystkich ludzi dobrej woli prosimy o modlitwę o bezpieczne uwolnienie ks. Felixa Zakariego i wszystkich innych ofiar z rąk porywaczy, w dniu uroczystości Zwiastowania, za wstawiennictwem Matki Bożej, Matki Naszego Pana i Zbawiciela Jezusa Chrystusa, i naszej Matki” – zaapelował kanclerz diecezji Zaria, ks. Patrick Adikwu Odeh.

Zaledwie dwa dni później, w niedzielę, 27 marca, uprowadzony został kolejny kapłan, ks. Leo Raphael Ozigi. Duchowny posługiwał w parafii Matki Bożej w miasteczku Sarkin Pawa w zachodnim stanie Niger. Prócz ks. Ozigiego w ręce porywaczy trafiły 44 osoby. Cały czas nieznany pozostaje także los uprowadzonego 8 marca ks. Josepha Akete Bako z parafii św. Jana w Kudendzie.

W poniedziałkowy wieczór, 28 marca, doszło zaś w stanie Kaduna do bezprecedensowej napaści islamistów na pociąg osobowy, którym podróżowało prawdopodobnie ok. 1000 pasażerów. Nieznana ich liczba została uprowadzona, 7 kolejnych osób zamordowano, wiele zostało obrabowanych.

Sprawcy rozgrywających się w Nigerii porwań pragną dzięki nim osiągnąć dwojaki cel. Po pierwsze, uzyskane w ten sposób okupy pozwalają na finansowanie działalności przestępczej i terrorystycznej. Po drugie, uprowadzenia służą zastraszeniu wyznawców Chrystusa w tych regionach kraju, gdzie stanowią oni mniejszość.

Jaka jest sytuacja chrześcijan w Nigerii?

Chrześcijanie stanowią w Nigerii ok. 50% procent społeczeństwa. W najgorszym położeniu znajdują się wspólnoty ze stanów na północy kraju, zdominowanej przez muzułmanów. Szacuje się, że rocznie z powodu wiary w Jezusa Chrystusa ginie w tym państwie ok. 1500 osób.

Napięcia potęgowane są jeszcze przez spory o ziemię uprawną pomiędzy chrześcijańskimi rolnikami a muzułmańskimi plemionami pasterskimi. Od czasu zamieszek z 2009 r. coraz bardziej aktywna jest również organizacja terrorystyczna Boko Haram. Dąży ona do ustanowienia w Nigerii ustroju opartego na prawie szariatu. Prócz niej w regionie działa zbliżona ideowo Zachodnioafrykańska Prowincja Państwa Islamskiego.

Stan Kaduna od kilku lat jest areną szczególnie gwałtownych pogromów i prześladowań wobec zamieszkałej tam mniejszości chrześcijańskiej. W najtragiczniejszej z takich masakr, w marcu 2014 r. zginęło ponad 200 osób. Do dalszego nasilenia aktów przemocy doszło w Kadunie w 2015 i 2016 r. po wyborach parlamentarnych i zabójstwie dokonanym na jednym z muzułmańskich pasterzy.

Według opublikowanego na początku roku raportu organizacji Open Doors w Nigerii miało miejsce niemal80% spośród odnotowanych w ostatnim czasie morderstw wyznawców Chrystusa (choć rzecz jasna dane dla np. Afganistanu są dalece niepełne). Od października 2020 r. do września 2021 r. w kraju tym z powodów religijnych życie straciło ok. 4650 osób. Nigeria pozostaje też państwem, w którym w mijającym roku zamordowano największą liczbę kapłanów – 4.

Tags:
AfrykaIslamNigeriaprześladowaniaterroryzm
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail