Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 02/03/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Wysadzono zaporę na Dnieprze w Ukrainie. PAH apeluje o pomoc

Mieszkanka Chersonia przedziera się przez drogę zalaną wodami Dniepru w wyniku uszkodzenia tamy w Nowej Kachowce

Evgeniy Maloletka/Associated Press/East News

Mieszkanka Chersonia przedziera się przez drogę zalaną wodami Dniepru w wyniku uszkodzenia tamy w Nowej Kachowce

Redakcja - 07.06.23

W związku ze zniszczeniem zapory Kachowskiej Elektrowni Wodnej w Ukrainie Polska Akcja Humanitarna zapewni ratującą życie pomoc natychmiastową. Wsparciem zostaną objęte osoby poszkodowane w wyniku powodzi, które ewakuują się do Mikołajowa.

Polska Akcja Humanitarna apeluje o wsparcie finansowe oraz solidarność z Ukraińcami i Ukrainkami.

Wysadzenie tamy: kolejny dramat mieszkańców Ukrainy

Mieszkańcy południowej Ukrainy, tak silnie doświadczeni przez trwającą wojnę, zostali dotknięci nową katastrofą. We wtorek 6 czerwca zniszczeniu uległa zapora na Dnieprze, będąca częścią Kachowskiej Elektrowni Wodnej, uwalniając masy wody, które zalały dużą część obwodu chersońskiego. Zniszczeniu uległy tysiące domów prywatnych, instytucji i obiektów infrastruktury.

Uszkodzona tama w Nowej Kachowce
Uszkodzona tama w Nowej Kachowce

Fala powodziowa niesie ze sobą również miny, które stanowią śmiertelne zagrożenie dla mieszkańców i służb ratowniczych. Oprócz tego bardzo prawdopodobne jest skażenie rzeki Dniepr, rezerwuaru wody pitnej dla wielu regionów Ukrainy.

Łącznie 80 miejscowości zostało całkowicie lub częściowo zalanych przez powódź. W wielu z nich nie będzie można mieszkać, dopóki zapora nie zostanie naprawiona – co może zająć od 2 tygodni do kilku miesięcy. Według szacunków nawet 16 000 osób zostanie zmuszonych do szukania schronienia w Mikołajowie, Dnieprze, Kijowie czy Odessie.

„Mówimy o ludziach, którzy dziś stracili dobytek całego życia. Spodziewamy się, że uciekając z zalanych terenów, zabiorą ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy” – mówi Joanna Szukała, koordynatorka działań PAH w Ukrainie. – „Musimy pomóc im przetrwać najbliższe, bardzo trudne tygodnie i miesiące”.

Uszkodzenie tamy spowodowało powódź w Chersoniu:

Pomoc organizowana przez PAH

Pomocą zostaną objęci mieszkańcy obwodu chersońskiego z dotkniętych powodziami miejscowości, którzy zostaną ewakuowani do Mikołajowa. Polska Akcja Humanitarna udzieli im wsparcia natychmiastowego (ciepłe posiłki, woda pitna) i długofalowego (wsparcie finansowe i pomoc nieżywnościowa).

„W PAH nikt nie ma wątpliwości: to nasz obowiązek, aby wesprzeć w tym tragicznym momencie mieszkańców Ukrainy” – mówi Helena Krajewska, rzeczniczka prasowa PAH. – „Jesteśmy na miejscu i wiemy, jak możemy skutecznie i szybko pomagać. Liczymy, że polskie społeczeństwo po raz kolejny okaże swoją solidarność.”

Sytuacja jest bardzo dynamiczna, a potrzeby mogą się zmieniać w czasie, dlatego PAH będzie na bieżąco informować opinię publiczną o kolejnych działaniach.

Jak wesprzeć działania PAH?

Wesprzeć działania PAH można poprzez wpłatę pieniędzy na zbiórkę, dostępną pod adresem: https://www.siepomaga.pl/pah-ukraina

Można też przelać pieniądze bezpośrednio na konto o numerze: 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem „Pomagam z PAH”

ar, PAH, dd

Tags:
pomocUkrainawojna
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail