Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 28/03/2023 |
Aleteia logo
Dobre historie
separateurCreated with Sketch.

Ukraina: 6-latek oddaje swój prezent urodzinowy. „Tato, dajmy to naszemu wojsku”

Projekt-bez-tytulu-37.png

Fot. Nathan Dumlao | Yana Melnichenko | Unsplash | CC0

Anna Gębalska-Berekets - 14.04.22

6-letni chłopiec z miasta Królewiec w obwodzie sumskim od dawna marzył o własnym dronie... Ale teraz postanowił, że nie zatrzyma tego wymarzonego prezentu!

Dzieci często zaskakują dorosłych swoją samodzielnością, różnorodnością pomysłów, kreatywnością i dojrzałością. „Nie spodziewałam się, że moje dziecko już to potrafi” – powtarzają niejednokrotnie rodzice maluchów. Na niecodzienny gest zdobył się 6-letni chłopiec z Królewca w obwodzie sumskim. Od dawna marzył o własnym dronie. Tata zrobił synowi urodzinową niespodziankę. On jednak postanowił, że podzieli się nim z ukraińskimi żołnierzami.

„Tato, potrzebują tego bardziej. Chronią nas”

Ukraina używa dronów jako kluczowych narzędzi w swojej obronie przed inwazją sił rosyjskich. W kraju ogarniętym wojną nawet dzieci rozumieją, że jedną z najważniejszych rzeczy, jaką każdy może obecnie zrobić, jest pomoc siłom zbrojnym państwa w walce z wrogiem.

6-letni chłopiec z obwodu sumskiego podarował wojsku swojego quadcoptera – prezent urodzinowy od ojca. „Tato, dajmy to narzędzie wojsku. Potrzebują tego bardziej. Chronią nas” – powiedział mały. 

Rada Miejska miasta Królewca podkreśliła, że taki akt dziecka poruszył nawet mężczyzn. Postawa chłopca jest przykładem patriotyzmu, miłości do ojczyzny i niezachwianej wiary w zwycięstwo Ukrainy nad rosyjskim najeźdźcą.

Gest 6-latka wzruszył też internautów. „Niech mu Bóg błogosławi”; „Boże zachowaj Ukrainę”; „Chłopiec-zuch!”; „Cudowne dziecko o wielkim sercu!”; Mały Ukrainiec, z dobrym sercem, postanowił przyczynić się do zwycięstwa kraju”; „Dziękujemy za wiarę, miłość do Ukrainy i piękną postawę” – piszą w komentarzach.

Prezent i list od białoruskiej dziewczynki

Kilka dni temu także dziewczynka z Białorusi spakowała swojego drona, aby przekazać go jako darowiznę dla ukraińskiej armii. Do prezentu został dołączony rysunek żołnierza wraz z odręcznie napisaną notatką.

„Nazywam się Varya. Wysyłam ci mojego ulubionego drona. Potrzebujesz tego bardziej. Chcę, abyście żyli. Proszę, kiedy wypędzicie wszystkich faszystów z Ukrainy, wyzwólcie też moją Białoruś” – czytamy w liście.

Prezent od dziewczynki zwrócił uwagę liderki białoruskiej opozycji na uchodźstwie, Swiatłany Cichanouskiej, która na Twitterze odpowiedziała: „Wiele osób pyta, jak przyłączyć się do naszego ruchu antywojennego. Varya udzieliła najlepszej odpowiedzi – po prostu zacznij robić wszystko, co możesz, aby wesprzeć Białoruś i Ukrainę„.

Jak czytamy na stronie dronedj.com, teraz wiele osób przekazuje quadcoptery armii ukraińskiej. Na początku marca grupa wolontariuszy z Finlandii dostarczyła 140 aparatów latających DJI Mavic Mini ukraińskiemu wojsku, aby w ten sposób wspomóc armię w walce z siłami rosyjskimi. To nie wszystko. Także holenderska grupa wolontariuszy przywiozła Ukrainie 187 dronów DJI Mini 2, aby – jak powiedzieli – „wszyscy mogli zobaczyć”, jakie krzywdy Rosjanie wyrządzają suwerennemu narodowi.

Mali bohaterowie

Małych ukraińskich bohaterów jest więcej. Przypomnijmy, że w Boryspolu w obwodzie kijowskim 11-latek w nocy przyszedł zapisać się do miejscowego oddziału obrony. Terytorialsi dali chłopcu coś gorącego do picia, nakarmili go i wręczyli prezent. Zdenerwowaną mamę, która szukała syna, poprosili, aby go nie karciła.

Źródła: dronedj.com; rama.com.ua; twitter.com; news.obozrevatel.com; kyivindependent.com

Tags:
dzieciUkrainawojna
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail