Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 16/07/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Najpiękniejsza biblioteka świata znajduje się niedaleko od nas! Zobacz zdjęcia

Klementinum - biblioteka w Pradze w Czechach

Repina Valeriya | Shutterstock

Redakcja - 08.05.23

Przez wielu uważana za najpiękniejszą bibliotekę świata. Znajduje się u naszego południowego sąsiada – w Czechach.

Praskie Klementinum

Klementinum – bo tak nazywa się ta biblioteka – znajduje się w Pradze, niedaleko słynnego mostu Karola. Nazwa pochodzi od kościoła św. Klemensa, w którym posługiwali dominikanie. W 1566 r. budynki klasztorne i kościół zostały przekazane jezuitom, którzy przez lata rozbudowali kompleks. Po ich kasacie barokowy budynek został zamieniony w Bibliotekę Narodową.

Początki zbiorów biblioteki Klementinum sięgają natomiast 1366 r. Powstał wtedy w Pradze uniwersytet, a król Karol I przekazał pierwsze księgi. 

Nietknięte barokowe wnętrze

Wnętrze biblioteki Klementinum jest niezmienione od XVIII w. Freski namalowane przez Jana Hiebla prezentują między innymi jezuickich świętych.

W gmachu znajduje się ok. 6,5 mln książek, w tym średniowieczne kodeksy i manuskrypty. Są w niej także dokumenty związane z Mozartem. W samej bibliotece można znaleźć także kolekcję… ręcznie wykonanych globusów!

Najstarsze egzemplarze przechowywane w tej bibliotece pochodzą z I w. po Chrystusie. To greckie papirusy. Najdłuższym zwojem w bibliotece Klementinum jest rotulus z XIV w., który ma ponad 10 m długości. Najcięższa księga waży ponad 70 kg! To „Graduał Lobkoviczów”. Najdroższą księgą przechowywaną w bibliotece jest natomiast „Kodeks Wyszehradzki”, którego wartość jest szacowana na ok. 170 mln złotych.

Biblioteka Klementinum jest uznawana za jedną z najpiękniejszych na świecie. Kliknij w galerię!

Źródła: ​​www.naszewycieczki.pl, historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com

Tags:
Czechyksiążkamuzeumpodróże
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail