Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 23/07/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Wakacje w Czechach lub na Słowacji? Te sanktuaria powinieneś odwiedzić!

KOŚCIOŁY CZECH I SŁOWACJI

Ľuboš Repta/Wikipedia | CC BY-SA 4.0

Łukasz Kobeszko - 05.07.18

Bazylika w Welehradzie, sanktuarium Matki Bożej Siedmiobolesnej, Praskie „Jezulátko” czy Mariańska Góra w Lewoczy – Czechy i Słowacja to nie tylko Karlowe Wary, Tatry i Most Karola nad Wełtawą. Jeżeli w wakacje trafisz za naszą południową granicę, odwiedź te cudowne miejsca!

Kraje najbliższych południowych sąsiadów to częsty kierunek letnich wojaży naszych rodaków. Bliskość geograficzna i dogodność połączeń, zarówno dla turystów korzystających z komunikacji autobusowej i kolejowej, jak też dysponujących własnym środkiem transportu, sprawia, że do Czech i na Słowację wybrać się można nie tylko na cały urlop, ale na weekend lub też przy okazji wypoczynku w Małopolsce i Sudetach.

Żelazne punkty programu takich wyjazdów to Praga, czeskie Karkonosze, słowackie Tatry, a zwłaszcza atrakcyjny dla najmłodszych wodny park „Tatralandia” w Popradzie, „Słowacki raj” z gęstymi lasami, wodospadami i zamkami oraz Morawy Południowe, pełne spokojnych, zielonych pól poprzetykanych zachęcającymi do długich pieszych wycieczek szlakami biegnącymi wzdłuż winnic.

Któż nie próbował wspaniałego, miejscowego piwa, knedlików, smażonego sera z frytkami, unikalnej kofoli, osobliwego, marynowanego sera o nazwie hermelin czy coraz bardziej popularnego morawskiego wina? To jednak nie wszystko!

Czy pamiętamy, że sąsiedzi zza gór, mający dzisiaj opinię narodów zlaicyzowanych (w szczególności dotyczy to Czechów), mogą poszczycić się równie bogatą tradycją religijną i ciekawymi miejscami pielgrzymkowymi, co Polska? Jeżeli nie, to właśnie może te wakacje będą okazją do poznania mniej znanego, duchowego oblicza Czechów i Słowaków.

Kliknij w poniższą galerię i poznaj miejsca, które warto odwiedzić:


SANKTUARIA NA BAŁKANACH

Czytaj także:
Nie tylko Medjugorje! 6 mniej znanych sanktuariów na Bałkanach, które warto odwiedzić


KOŚCIOŁY NA PODKARPACIU

Czytaj także:
Wakacje na Podkarpaciu? Te kościoły trzeba zobaczyć! [zdjęcia]


KOŚCIÓŁ PODWYŻSZENIA KRZYŻA W LEŚNIE

Czytaj także:
Wakacje na Kaszubach? 10 kościołów, które warto zobaczyć

Tags:
Czechypielgrzymkapodróżsanktuarium
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail