Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 18/05/2024 |
Aleteia logo
Pod lupą
separateurCreated with Sketch.

Mniej wolności religijnej, niż rok temu. Raport USCIRF

Congregants-outside-church-in-China.jpg

Noel CELIS | AFP

Chrześcijanie przed jednym z kościołów w Chinach

Redakcja - 05.05.23

Amerykańska Komisja ds. Wolności Religijnej (USCIRF) wydała doroczny raport. Komisja wnioskuje, by 17 państw otrzymało status Krajów Szczególnej Troski (CPC).

17 krajów o szczególnym statusie

Amerykańska Komisja ds. Wolności Religijnej (USCIRF) powstała na bazie Międzynarodowej Ustawy o Wolności Religijnej (IFRA). Po zbadaniu tego, w jaki sposób niektóre kraje naruszają wolność religijną, zawnioskowała, by 17 z nich otrzymało status CPC – Krajów Szczególnej Troski. Te kraje to: Afganistan, Indie, Nigeria, Syria, Wietnam, Birma, Chiny, Kuba, Erytrea, Iran, Nikaragua, Korea Północna, Pakistan, Rosja, Arabia Saudyjska, Tadżykistan i Turkmenistan. 

W krajach o statusie CPC dochodzi do poważnych naruszeń wolności religijnej. Władze takich państw angażują się lub tolerują takie zjawiska, jak: tortury, nadmierne kary, uprowadzenia, więzienie bez postawienia zarzutów. 

Prześladowania w najludniejszym z krajów

Indie to obecnie najludniejszy kraj świata. Wśród ponad 1,6 mld populacji są przedstawiciele wielu religii. Niestety rząd – tak na szczeblu krajowym jak i lokalnym – promuje politykę dyskryminacji religii. Uderza ona zwłaszcza w tych, którzy zmienili wiarę, prowadzą dialog międzyreligijny, a także kobiety noszące hidżab oraz zajmujących się ubojem rytualnym. Prześladowanie dotyka chrześcijan, muzułmanów, sikhów i wyznawców innych religii.

Ciągle niszczone są miejsca kultu. W lutym zburzono centrum katolickie w pobliżu Mangalore, a w grudniu nacjonaliści zniszczyli domy setki chrześcijan, którzy nie chcieli porzucić wiary.

Sytuacja w Nigerii znacznie gorsza niż rok temu

Raport Amerykańskiej Komisji ds. Wolności Religijnej stwierdza, że „zarówno podmioty państwowe, jak i niepaństwowe dopuszczały się szczególnie poważnych naruszeń wolności religijnej”. Rząd Daniela Ortegi nie ustaje w prześladowaniach Kościoła. Kapłani są atakowani i zmuszani do wyjazdu z krajów. Biskup Álvarez został umieszczony a areszcie domowym. Cofnięto status prawny uniwersytetu katolickiego oraz kilku projektów charytatywnych i edukacyjnych.

Co więcej, zamknięto kilka katolickich rozgłośni radiowych. W czerwcu natomiast anulowano status prawny siostrom ze zgromadzenia misjonarek miłości i zmuszono je do opuszczenia kraju.

Na wschód od Polski

Raport amerykańskiej komisji stwierdza, że także w Rosji pogorszyła się jakość wolności religijnej. Niejasne prawa, jak np. „prawo przeciw niepożądanym organizacjom” dają władzy duże pole manewru w celu delegalizacji grup religijnych, zakazywania wypowiedzi na temat wiary lub nakładania grzywny na wyznawców różnych religii.

Wojna na Ukrainie to także przestrzeń, w której objawia się walka z wiarą i Kościołem. W marcu w Chersoniu rosyjscy żołnierze pobili i udusili księdza Cerkwi prawosławnej, gdyż nie zgodził się na współpracę z nimi. W czerwcu zaś Rosjanie zniszczyli ostrzałem artyleryjskim klasztor w obwodzie donieckim.

To tylko przykłady nadużyć i prześladowań władzy wobec wolności religijnej, która jest prawem człowieka, stojącym ponad wszelkimi ludzkimi kodeksami.

Źródło: angielska edycja Aletei

Tags:
kościółprześladowania
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail