Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 16/06/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Nikaragua: paramilitarne bojówki porwały doradcę episkopatu

PRO-RZĄDOWE BOJÓWKI W NIKARAGUI

AP/EAST NEWS

Katolicka Agencja Informacyjna - 24.08.18

Szacuje się, że wierne prezydentowi paramilitarne bojówki i państwowe służby bezpieczeństwa zabiły już około 400 osób i aresztowały prawie 200 obywateli pod zarzutem terroryzmu i próby zamachu stanu.
Paramilitarne bojówki popierające lewicowego prezydenta Nikaragui Daniela Ortegę porwały doradcę Konferencji Episkopatu tego kraju Carlosa Cardenasa Zapedę. Adwokat, który wchodził w skład Komisji ds. Dialogu Narodowego episkopatu, mediującego pomiędzy stroną prezydencką a protestującą częścią społeczeństwa, został uprowadzony w mieście León.

Lokalne media przypomniały, że w sobotę w pobliżu Leónu zaatakowana została w kościele św. Tomasza Apostoła grupa młodzieży uczestnicząca w rekolekcjach. Paramilitarne bojówki groziły też pobiciem miejscowemu proboszczowi.

Od kiedy w kwietniu br. w Nikaragui wybuchł obywatelski bunt przeciwko prezydentowi Danielowi Ortedze, ofiarą paramilitarnych bojówek padło kilkuset cywilów, w tym ludzi Kościoła, a także dziennikarzy. Szacuje się, że wierne prezydentowi paramilitarne bojówki i państwowe służby bezpieczeństwa zabiły już około 400 osób i aresztowały prawie 200 obywateli pod zarzutem terroryzmu i próby zamachu stanu. Celem agresji fizycznej stali się m.in. księża i wierni protestujący przeciwko represjom ze strony władz w kościele św. Sebastiana w Diriambie.
Czytaj także:
Superbakteria rozprzestrzenia się w Polsce. „Właśnie straciliśmy kontrolę”


EUTANAZJA

Czytaj także:
W Belgii eutanazji poddano troje dzieci. Zadecydowały o tym same


TABLICZKA U DOMINIKANÓW

Czytaj także:
Dominikanie i monotlenek diwodoru. O co chodzi z tajemniczą substancją na trawniku?

mz (KAI/REL) / Managua

Tags:
kardynał
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail