Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 20/05/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Brazylia: gigantyczny różaniec zapowiada święto, które ma ponad 400-letnią historię [ZDJĘCIA]

Gigantyczny różaniec w klasztorze w Brazylii

Źródło: Biuro Komunikacji Klasztoru w Penha

Ricardo Sanches - Dariusz Dudek - 02.05.23

Różaniec wzniesiony wśród palm w ogrodzie klasztornym ma około 20 metrów długości.

Długi na 20 metrów gigantyczny różaniec zainstalowany między dwoma cesarskimi palmami w ogrodzie klasztoru w Penha, w mieście Vila Velha, w brazylijskim stanie Espírito Santo, pokazuje wielkość zawierzenia, którego jest symbolem.

Kliknij, aby przejść do galerii

Różaniec zapowiada także święto Najświętszej Maryi Panny z Penha – największe wydarzenie religijne w tym stanie, które odbywa się od 453 lat.

Pomysł na gigantyczny różaniec

Instalacja olbrzymiego różańca jest już tradycją: dzieje się to od 25 lat.

Pomysł uczczenia patronki Espírito Santo wyszedł od lekarza Osmara Salesa. „Pomysł zrodził się przypadkiem. W 1997 r. w Rio de Janeiro podczas II Światowego Spotkania Rodzin z papieżem Janem Pawłem II widziałem różaniec z kulami gazowymi. Właśnie od tego elementu zacząłem w następnym roku przygotowywać symbol święta Matki Bożej z Penha w Espírito Santo” – wyjaśnia twórca.

Od tego czasu co roku koordynuje zespół budujący gigantyczny różaniec. Co roku niesie on ze sobą ważne przesłanie. W 2023 r. przybliża zmartwychwstanie Jezusa i Eucharystię.

W centrum różańca umieszczono postać Maryi trzymającej w ramionach syna. „Płaszcz Maryi otula nas, dodaje nam otuchy i zawsze oddaje do dyspozycji Syna, na którego wskazuje… Maryja dodaje nam otuchy, prowadzi nas, a Eucharystia podtrzymuje nas na tej drodze wiary, pobożności, uwielbienia Syna. Dlatego umieszczam symbol Eucharystii na krzyżu, aby pamiętać, że Jezus umarł na nim, zmartwychwstał; przeszedł przez śmierć i pozostał zmartwychwstały, żywy, obecny i prawdziwy w Eucharystii” – wyjaśnia lekarz.

Medal, który ma prawie dwa metry długości, wykonała artystka Vivian Chiabay. „Zrobiłem makietę w nieco mniejszej skali – mierzącą 60 centymetrów – i zaczęliśmy omawiać strukturę, materiał, kolorystykę, w końcu musieliśmy oddać prawdziwe kolory Najświętszej Maryi z Penha… Obraz ma kilka warstw, co daje efekt gry światła i cienia” – mówi artystka.

25 lat różańca

W 2023 r. gigantyczny różaniec został wykonany z materiałów przypominających srebro, by uczcić jubileusz. „Użyłem srebrnego materiału, aby upamiętnić 25 lat  różańca i błyszczącego materiału, aby przypomnieć ten duchowy wymiar modlitwy. Jest na nim ok. 10 lub 11 tysięcy kawałków blaszek, przyciętych co do milimetra i przymocowanych klejem i szpilkami” – opowiada twórca różańca.

50-kilogramowy różaniec pozostanie wśród palm do końca maja, ponieważ klasztor Penha będzie przyjmował liczne pielgrzymki w tym X Spotkanie Różańca Mężczyzn Stanu Espírito Santo.

Kliknij galerię poniżej i zobacz więcej zdjęć gigantycznego różańca:

Klasztor Penha

Klasztor został założony w 1558 r. Świętowanie odpustu ku czci patronki rozpoczęto już w 1571 r., kiedy to małe grupy wiernych organizowały i odprawiały msze ku czci Matki Bożej. Dziś święto ku czci Matki Bożej z Penha jest uważane za trzecie co do wielkości wydarzenie maryjne w Brazylii.

Tags:
BrazyliaMaryjaróżaniec
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail