Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 21/06/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Chrystus Opiekun wyższy niż Chrystus Odkupiciel. Brazylia ustanawia nowy rekord

ENCANTADO

SILVIO AVILA | AFP

Katolicka Agencja Informacyjna - 12.04.21

Na południu Brazylii powstaje pomnik Chrystusa z rozpostartymi ramionami, większy od tego, który stoi na wzgórzu Corcovado w Rio de Janeiro.

Tym razem pomnik będzie przedstawiał nie Chrystusa Odkupiciela, lecz Chrystusa Opiekuna (Cristo Protetor).

Pomnik Chrystusa Opiekuna w Brazylii

Budowa trwa od 2019 r. w mieście Encantado, liczącym 22 tys. mieszkańców, położonym 145 km na północny zachód od Porto Alegre, stolicy stanu Rio Grande do Sul. Do betonowej konstrukcji dodano już głowę i rozpostarte ramiona Chrystusa. Pomnik ma być gotowy jeszcze w tym roku. Mierzyć będzie, wraz z cokołem, 43 m wysokości.

Pomnik Chrystusa w Encantado najwyższy na świecie

Z inicjatywą budowy pomnika, który ma wspierać zarówno wiarę, jak i turystykę w regionie, wystąpił burmistrz Encantado, Adroaldo Conzatti, który zmarł w marcu br. z powodu komplikacji po przebytym COVID-19. Figurę Chrystusa stworzyli rzeźbiarze, ojciec i syn: Genésio i Marcos Moura. Koszt budowy, wynoszący 2 mln reali (1,3 mln zł) ma być w całości pokryty z dobrowolnych ofiar.

Pomnik Chrystusa w Encantado będzie najwyższy na świecie. Wyprzedzi pomnik Chrystusa Zgody (Cristo de la Concordia) w Cochabambie w Boliwii (40,5 m), wspomniany pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro (38 m) oraz pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie (36 m).

Tags:
BrazyliaJezus Chrystusrzeźba
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail