Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 20/05/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Zapomniana kaplica grobowa odzyskuje dawny blask. Zobacz zdjęcia!

Kaplica grobowa rodziny Seherr-Thoss w miejscowości Dobra w województwie opolskim w 2019 roku

Źródło: szaryburek.pl

Mauzoleum w Dobrej w roku 2019

Redakcja - 27.04.23

Fotobloger o pseudonimie Szary Burek podzielił się w mediach społecznościowych historią XIX-wiecznego grobowca we wsi Dobra na Opolszczyźnie. Opuszczone miejsce zostało w ostatnich latach odnowione i uporządkowane.

Mauzoleum w stylu neogotyckim należało wraz z pałacem i rozległym parkiem do bogatej śląskiej rodziny Seherr-Thoss. Budynek powstał w 1882 r., jako miejsce spoczynku dla ewangelickich członków rodziny. Został wzniesiony z kamienia i pokryty łupkiem. W środku pochowane są prawdopodobnie cztery osoby.

Odnowiony grobowiec

Po II wojnie światowej pałac w Dobrej i jego otoczenie zostały znacjonalizowane. „Kiedy w 2001 r. pałac wraz z przylegającym parkiem został zakupiony przez nowego inwestora, wejścia i okna do grobowca niestety zostały zamurowane” – opisuje na Facebooku Szary Burek.

W kolejnych latach kaplica grobowa zarosła krzakami i popadła w ruinę. Fotograf trafił do niej przypadkiem w roku 2019. Wykonał wtedy serię niezwykle klimatycznych zdjęć, które opublikował na swoim blogu. Cztery lata później wybrał się w to miejsce ponownie. Okazało się, że gruntownie się zmieniło!

„Zauważyłem że kaplica została odnowiona i wszystkie chaszcze zostały wykarczowane. Teren dodatkowo został solidnie ogrodzony i nawet nie ma możliwości podejścia do obiektu” – relacjonuje Szary Burek. „Fajnie, że ktoś zadbał o ten obiekt, stary klimat tego miejsca pozostanie tylko na moich zdjęciach” – dodaje.

Fotografie kaplicy w Dobrej z 2019 roku możecie zobaczyć w galerii poniżej (publikujemy je za zgodą autora):

***
Szary Burek to fotobloger specjalizujący się w odkrywaniu i dokumentowaniu miejsc, które lada moment mogą zniknąć. Więcej jego zdjęć znajdziecie na stronie: szaryburek.pl.

Tags:
architekturaPolska
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail