Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 23/06/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Więcej kobiet i prawo głosu dla świeckich. Zmiany w Synodzie Biskupów

Pope-Francis-Audience-February-15-2023

Antoine Mekary | ALETEIA

Katolicka Agencja Informacyjna - 27.04.23

Są to zmiany historyczne. Świeccy będą nie tylko obserwatorami synodów, ale zdobędą prawo głosu na równi z biskupami.

Większy udział osób świeckich w tym prawo głosu dla kobiet przewiduje opublikowany dziś w Watykanie dokument dotyczący Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

Zmiany w Synodzie Biskupów

Nowości to wprowadzenie w miejsce dziesięciu duchownych należących do Instytutów Życia Konsekrowanego pięciu zakonnic i pięciu zakonników wybranych przez odpowiednie organizacje reprezentujące przełożonych generalnych”. Jako członkowie mają oni prawo głosu” – czytamy w dokumencie.

Ponadto nie będzie już audytorów, ale dodaje się dodatkowo 70 członków niebędących biskupami, którzy reprezentują innych wiernych Ludu Bożego [kapłanów, kobiety konsekrowane, diakonów, wiernych świeckich] i którzy pochodzą z Kościołów lokalnych. Są oni wybierani przez papieża z listy 140 osób wskazanych (a nie wybranych) przez siedem Międzynarodowych Zgromadzeń Konferencji Biskupich i przez Zgromadzenie Patriarsze Katolickich Kościołów Wschodnich (po 20 dla każdej z tych instytucji kościelnych).

Więcej kobiet i prawo głosu dla świeckich

W dokumencie zawarto postulat, aby połowę z nich stanowiły kobiety i aby doceniono także obecność ludzi młodych. Przy ich wyłanianiu należy brać pod uwagę nie tylko ich ogólną kulturę i roztropność, ale także wiedzę, zarówno teoretyczną, jak i praktyczną, a także udział w różnym charakterze w procesie synodalnym. Jako członkowie mają oni prawo głosu – zaznaczono.

Warto wspomnieć, że oprócz wspomnianych wyżej 70 członków niebędących biskupami, także wśród członków zgromadzenia z nominacji papieskiej mogą być osoby niemające sakry biskupiej.

Trzecią nowością będzie fakt, że w Zgromadzeniu Ogólnym wezmą udział przedstawiciele dykasterii wskazani przez Ojca Świętego, a nie tak jak dotychczas wszyscy przełożeni dykasterii Kurii Rzymskiej.

KAI/ks

Tags:
kobietypapież Franciszekświeccysynod
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail