Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 21/07/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Zaskoczenie w Watykanie. Świecki katecheta obejmie wysokie stanowisko

Gleison de Souza

Gleison de Souza | Facebook

Katolicka Agencja Informacyjna - 21.11.22

Jest żonaty, ma dwie córki. Pracował dotychczas jako nauczyciel religii w liceum we włoskiej miejscowości Galatina w prowincji Lecce.

Papież Franciszek mianował 38-letniego Brazylijczyka Gleisona De Paula Souzę sekretarzem jednego z największych urzędów Kurii Rzymskiej. Nowy „numer dwa” Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia ma wykształcenie teologiczne i filozoficzne. W przeszłości był seminarzystą w zgromadzeniu księży orionistów. Obecnie jest mężem, ojcem i najmłodszym sekretarzem w Kurii Rzymskiej.

Gleison De Paula Souza

Gleison De Paula Souza urodził się w 1984 r. w brazylijskim stanie Minas Gerais. W latach 2005–2016 odbywał formację zakonną i przygotowywał się do kapłaństwa zgromadzeniu ksieży orionistów, z którego wystąpił przed święceniami kapłańskimi. W tym czasie uzyskał licencjat z teologii na Uniwersytecie Salezjańskim (2015 r.), a następnie ukończył studia filozoficzne na Uniwersytecie Salentyńskim w Lecce.

Jest żonaty, ma dwie córki. Jak informuje Stolica Apostolska za pośrednictwem biuletynu Biura Prasowego, w którym opublikowano nominację, De Paula Souza pracował dotychczas jako nauczyciel religii w liceum we włoskiej miejscowości Galatina w prowincji Lecce.

Spotkanie z papieżem

W 2014 r. media obiegło jego świadectwo, gdy – jako seminarzysta, mierzący się z wątpliwościami dotyczącymi powołania – napisał list do papieża Franciszka, na który Ojciec Święty odpowiedział telefonicznie, zapraszając młodego alumna na osobistą rozmowę w Domu św. Marty.

Jak mówił De Paula Souza we wspomnieniu opublikowanym na stronie internetowej orionistów, podczas tego spotkania papież „dodał mu odwagi i po ojcowsku dał wiele dobrych rad”, a także wyspowiadał go i przyjął na krótkiej audiencji jego współbraci, ponieważ De Paula Souza chciał podzielić się przywilejem spotkania z Ojcem Świętym także z nimi.

Zaskoczenie w Watykanie

Nominacja 38-letniego świeckiego sekretarza, nie mającego doświadczenia pracy w Kurii Rzymskiej, jest zaskakująca dla watykańskiego środowiska. Poprzednim sekretarzem Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, którą kieruje papieski kamerling, kard. Kevin Farrell, był ks. Alexandre Awi Mello, również Brazylijczyk, należący do Instytutu Szensztackiego i pełniący w obecnie funkcję przełożonego generalnego. Podsekretarzami w tejże dykasterii są prof. Gabriella Gambino, bioetyk, współpracująca z dawną Papieską Radą ds. Świeckich od 2013 r. oraz dr Linda Ghisoni, kanonistka, związana z Kurią Rzymską od 2003 r.

Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia powstała w 2016 r. z połączenia dawnych: Papieskiej Rady ds. Świeckich i Papieskiej Rady ds. Rodziny. W jej kompetencjach znajduje się m.in. organizacja Światowych Dni Młodzieży, Światowego Spotkania Rodzin, Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych, aprobowanie statutów ruchów i stowarzyszeń kościelnych, a także współpraca z Kościołami lokalnymi w tematyce dotyczącej m.in. duszpasterstwa świeckich, sportowców i osób z niepełnosprawnościami.

KAI/ks

Tags:
papież FranciszekświeccyWatykan
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail